آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

گفتگوی «موسیقی ایرانیان» با «ناصر منتظری»: ابراهیم منصفی به ترانه های هرمزگان شخصیت داد

گفتگوی «موسیقی ایرانیان» با «ناصر منتظری»: ابراهیم منصفی به ترانه های هرمزگان شخصیت داد

ناصر منتظری

موسیقی ایرانیان – سحر طاعتی: ترانه ها و موسیقی های بومی و منطقه ای در بیشتر مواقع از مکان مخصوصی دارا بوده و از آنجایی که برآمده از یک فرهنگ غنی است با مخاطب رابطه تنگاتنگی برقرار می کند. ابراهیم منصفی، شاعر، خنیاگر، نویسنده و هنرمند پرآوازه هرمزگانی که به نیمای هرمزگان شهرت دارد در دوران حیات خود ترانه هایی سروده که ممکن است کمتر کسی به آنها توجه داشته و در چنین شرایطی ست که که اشعار ایشان که تمی محلی دارد برآمده از یک فرهنگ غنی جنوب کشور است. به نحوی ایشان و دیگر همنسلانش بودند که شعر نو را در منطقه هرمزگان گسترش دادند.

ایشان که در شعرهای آزاد خود پیرو احمد شاملوست با تاثیرپذیری از اقلیم و جغرافیای بومی منطقه گاهی به شعر خود تمایزی قابل تشخیص داده است. بواسطه همین خصوصیت شعری ایشان، چند سالی «ناصر منتظری» نوازنده گیتار دست به تجمیع ترانه های ایشان زده و با آهنگسازی بر روی این ترانه ها، عده ای از آنها را در شکل دو آلبوم با عنوان «روزن رفته » و «چی چکا» پخش کرده است.

منتظری بعد از سالها کار بروری اشعار منصفی بنا دارد اولین کنسرت رسمی خود را که شامل اجرای آثاری از این دو سری است، ۲۷ تیرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار کند. به همین بهانه سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» گفتگویی با این هنرمند ترتیب داده که پیشتر قادر اید پیگیری کنید.

*با استناد به اینکه برای بار نخست کنسرت رسمی خود را در نیاوران برگزار خواهید کرد ، چه رپرتواری را انتخاب کرده اید؟

این کنسرت منتخبی از دو آلبوم قبلی من با عنوان «روزن رفته» و «چی چکا» است که همراه با قطعات این دو آلبوم و یک سری کارهایی که تا این لحظه اجرا نشده را نیز اجرا خواهیم کرد.

در این کنسرت، ماهان میرعرب و آرش رئیسی نیز در اجرای عده ای از قطعات من را همراهی می کنند.

*با شرایطی که اشاره کردید در این اجرا تصمیم گرفته اید یک تعداد کار تازه را نیز اجرا کنید، این کارهای نیز با استناد به اشعار ابراهیم منصفی و در همان قالب دو آلبومتان است یا متفاوتند؟

بله کل قطعاتی که برنامه ریزی شده است اجرا شود از ترانه های آقای منصفی است تنها اینکه این ترانه ها اکثرا جز ترانه هایی است که خود آقای منصفی هیچ گاه اجرا نکردند و به نحوی خام بودند و من خودم روی آنها آهنگسازی کردم و برنامه ریزی شده است در این کنسرت آنها را اجرا کنیم.

با این وجود گفتن این مسئله در اینجا ضروری است که ترانه های این دو آلبوم هم هیچ وقت به وسیله آقای منصفی اجرا نشده اند درواقع من آنها را انتخاب و رویشان آهنگسازی کردم.  به اشتراک قطعاتمان نیز آثاری هم دیده می شود که  قبلا به وسیله خود ایشان  اجرا شده اند با اینحال ما به شکل و سیاق دیگری  آنها را اجرا خواهیم کرد.

ناصر منتظری

ناصر منتظری

*چه شد که سراغ کارهای آقای منصفی رفتید ؟ با توجه ایشان در قید حیات نیستند آیا قانون مولف برای ایشان رعایت شده ؟ خانواده این ترانه سرا مشکلی برای تجمیع کارهای و نیز انتشار آنها در شکل آلبوم نداشتند؟

هم اینک بخوانید:   اندیشه‌ راک تنها برای فرهاد و فریدون فروغی بود

بهره برداری از ترانه های آقای منصفی کپی رایت دارد درواقع هزینه های اجرای این قطعات در آلبوم به خانواده ایشان پرداخت شده است.

 من خودم جز تیم تجمیع کارهای و کتابهایشان ایشان هستم و  نزدیک ۲۰ سال است که این کارها را همراه با دوستانم انجام می دهم  به طوری که تا به این لحظه سه الی چهار کتاب از ایشان پخش کردیم و یک سی دی از آثارشان همراه با این دو آلبوم بنده پخش شده است.

با اینحال اینکه من چرا کارهای ابراهیم منصفی را انتخاب کردم این بوده که ایشان یکی از اصلی ترین ترانه سراهای بومی منطقه ما هست و از جهت شخصی کار و ترانه هایش برای من خیلی دلنشین بود . من ابتدا جوانی خیلی به ادبیات علاقمند بودم و کاری که آقای منصفی کردند به نحوی بود که محیط ترانه هرمزگان را تغییر داد چرا که قبلا محیط ترانه هرمزگان روی محور مباحث سطحی و ترانه های ضعیف و عامیانه بود با اینحال ایشان آمد و به ترانه هرمزگان شخصیت داد و از آن حالت قبلی درآورد به طوری که امروزه می بینیم که  ترانه های ایشان بسیار ناب هستند و من نیز آنها را خیلی دوست داشتم و سعی کردم در کارهایم از کارهای ایشان استفاده کنم.

* شما و ابراهیم منصفی هر دو از هنرمندان جنوب کشور هستید و در این آثاری که مشترکا از شما پخش شده دیده می شود که ترانه های ایشان با  ساز گیتار  تلفیق و اجرا شده اند. چرا از سازهای بومی و محلی جنوب برای این تلفیق سود نبردید که به نحوی تلفیقی باشد از ترانه های محلی جنوب باشد با سازهایی که در همان منطقه نواخته می شود؟

ممکن است برمیگرد به اینکه من خودم ازلحاظ خواست خیلی به موسیقی ملل علاقه دارم مخصوصا موسیقی آمریکای لاتین و سعی کردم سبک های موسیقی دنیا را که خودم هم دوست داشتم مانند سبک جز و فلامنکو را وارد کنم به این ترانه ها.

من قبلا هم گفتم؛ برای من بیان این ترانه ها خیلی ارزش فراوانی دارد که خوب خوانده و کلمات به خوبی ادا شود با این شرایط سعی می کنم موسیقی را به شکلی استفاده کنم که هم از جهت ریتم و هم سبک؛ کار نویی در منطقه هرمزگان باشد.

ناصر منتظری

ناصر منتظری

با این وجود این مسئله ای که شما می گویید یعنی تلفیق سازهای بومی و ترانه های منصفی با گیتار نیز می تواند خیلی جالب باشد.

به نظر من محیط شلوغ موسیقی؛ ارزش این ترانه ها را یک مقدار پایین می آورد به همین خاطر من سعی کردم یک محیط خلوت موسیقی را استفاده کنم مشتمل بر یک ، دو و یا نهایت سه ساز که در حقیقت بیان ترانه خرده نشود و سعی کردم در عده ای قطعات از موسیقی فلامنکو و جز استفاده کنم. من دلم علاقه داشت آنچه را که شنیده بودم در محیط آلبوم هایم به شکلی با این ترانه ها تلفیق کنم. در این کارهای کلام و خود ترانه یک پله بالاتر از خود موسیقی است و موسیقی یک نقش همراه کننده کلام است  که خودش حاوی اهمیت نیست.

اگر بخواهیم جمع بندی کنیم من سعی کردم کلام بومی را وارد یک ریتم هایی کنم که در موسیقی ملل هم گاها استفاده میشود. این سبک تا به امروز کمتر بنمایش درآمده در منطقه بندرعباس.

هم اینک بخوانید:   یاس: دنبال گرفتن مجوز نیستم!

*می شود گفت این شیوه می تواند وجه بین المللی داشته باشد به طوری که بتوان آنها را در دیگر کشورها نیز اجرا کرد؟

بله می تواند این موضوع بیفتند چرا که یکبار هم در اسپانیا من اجرایی داشتم و این نحوه اجرا برایشان جالب بود حتی یکی از استادان جنوب اسپانیا پیش من آمد و طی صحبتی که داشتیم به من گفتند با استناد به اینکه نمی دانم شما چه می گویید و معنای کلمات را نمی دانم مطمئم به هر میزان هست کلام، کلام زیبایی است و متوجه کلیت زبان موسیقی شده بود.

 

* باتوجه به چنین واکنشهایی تصمیمی هم دارید که این کنسرت را در کشورهای دیگر اجرا کنید؟

حتما. برنامه خواهیم داشت. یکی از دوستان من از اتریش وارد ایران خواهد شد و برنامه ریزی شده است برنامه ریزی داشته باشیم برای اجرا در کشورها مختلف.

*به غیر از آقای منصفی ترانه سرایی در منطقه هرمزگان هست که شما علاقه به تجمیع کارهایشان داشته باشید ؟ چون از اقدامی که در عرصه ترانه های این ترانه سرای بومی کردید این تصور ایجاد می شود که شما همتتان را بر این گذاشتید که اشعاری که مرتبط به منطقه خودتان هست را با موسیقی تلفیق و  حفظ و اشاعه دهید؟

مطمئنا ترانه سرایان دیگری هم در منطقه می باشد با این وجود من تصمیم مخصوصی نداشتم برای این کار با این وجود چیزی که برای من دلنشین بود برای رفتن سراغ ترانه های منصفی؛ ترانه ها و شخصیت ایشان و نوع زندگیشان که چند وجهی بود. این هنرمند بسیار پرطرفدار بودند و من خودم با ایشان یکبار دیدار داشتم و واقعا کارهایشان را دوست داشتم. آقای منصفی به شکل نامنظمی کارهایش را انجام داده و ترانه هایش جاهای متفاوتی پخش شده بود در حقیقت کارها ایشان نظم ویژه آرشیوی نداشت و ما سعی کردیم آنها را تجمیع کنیم. ممکن است بقیه ترانه سرایان منطقه خودشان آثارشان را تجمیع کردند و حتی چاپ شده با این وجود فکر می کنم کارهای منصفی باز هم جای کار دارد و هنوز باید پرداخته و گردآوری شود.

ناصر منتظری

ناصر منتظری

*فکر میکنید با این کاری که صورت گرفته چه قدر توانسته اید در اشاعه کارهای آقای منصفی خصوصا بین نسل جوان موثر باشید؟

این را من نمیتوانم جواب بدهم حتی می بایست از دیگران بپرسید که من چه قدر توانسته یا نتوانسته ام. با اینحال اگر بخواهیم جمع بندی کنیم من به این کارها به روش خیلی شخصی نگاه می کنم  درواقع علاقه شخصی خودم دلیل شد که به این سمت بروم چرا که من موسیقی را به روش خیلی تجربی شروع کردم و هیچ گاه تحصیلات آکادمیک در عرصه موسیقی نداشتم و اینها تجربیاتی بود که طی سالها با مردم مختلف داشتم. با اسم مثال سهیل نفیسی در این راه خیلی به من کمک کرد و من خیلی از ایشان آموختم. به هرحال این دو آلبوم برآیند خواست شخصی من به یک ترانه سرای جنوب است که خودم خیلی خودش و کارهایش را دوست داشتم و سعی کردم این ترانه ها را به شکل خیلی خوبی که خودم دوست داشتم در بیاورم  حال اینکه دیگران به چه نحو قضاوت می کنند می بایست از خودشان پرسید.

هم اینک بخوانید:   قاسم افشار: از جهان موسیقی مجاز خداحافظی می کنم!

*بازخورد مردم مخصوصا مردم جنوب درمقایسه با این دو اثر چه بود؟ و همینطور واکنش خود خانواده منصفی به انتشار آنها؟

من خیلی انعکاس مثبتی از اطرافیانم گرفتم با اینحال مسئله ای که هست توزیع این دو اثر در بندرعباس و دیگر شهرهای هرمزگان خوب نبوده یعنی پخش کننده ای که در تهران بوده نمی دانم چه مشکلی با اینجا داشتند یا اینکه اینها چه مشکلی با آنجا داشتند به هر حال پخش مناسبی نشد که به خوبی شنیده شود. با این وجود در محیط مجازی و … انعکاس خوب بوده حداقل برای خود من . با این وجود همانگونه که باید و ممکن است در بندرعباس توزیع نشد .

من خیلی با خانواده منصفی ارتباطی ندارم با این وجود از روش وکیلشان شنیدم که راضی هستند با این وجود به خودم هیچ وقت چیزی نگفتند.

*شما تصمیم گرفته اید پیشتر روند تولید آلبوهایی با ترانه های منصفی روی کارهای شاملو و مولانا نیز کار کنید؟

چند تا ازکارهای این دونفر را انتخاب کردم با این وجود هنوز برنامه ریزی دقیقی صورت نگرفته با این وجود سعی می کنم بعد از آلبوم سوم که باز هم به کارهای آقای منصفی اختصاص دارد و تلاشم براین است که پرونده ایشان بسته شود، سراغ کارهایی با بهره برداری از مولانا و شاملو و ممکن است حافظ خواهم رفت.

*این کار سوم از ترانه های منصفی؛ تازه ترین سری خواهد بود؟

من سعی دارم سه گانه ای داشته باشم از کارهای ایشان از این جهت آلبوم سوم هم شامل ترانه هایی است که ایشان اجرا نکرده اند .

* با استناد به اینکه شما روی یک هنرمند بومی دست گذاشتید و خواستید که کارهایش را بیشتر معرفی و گسترش دهید آیا ارشاد هرمزگان حمایتها و همراهی هایی را با شما دراین عرصه داشتند؟

من هیچ وقت از آنها کمکی نخواستم که بدانم جوابشان مثبت است یا منفی من سعی کردم به روش شخصی هم هزینه های آلبوم را با همراهی دوستانم به اجرا درآورم و هیچ گاه کاری با آنها و ارشاد نداشتم.

*در برهه زمانی هستیم که به موسیقی و شعرهای بومی توجه چندانی نمی شود فکر می کنید چه قدر این مسئله جای کار دارد و می توان  اقداماتی در عرصه حفظ و اشاعه آنها صورت داد؟

کار خیلی مثبت است و بقیه افرادی که دستی در حریق دارند باید جلو بیایند و کارهایی بکنند تنها منصفی نیست حتی ترانه سراهای دیگری هم هستند، نوازندگان و سازهایی محلی ای وجود دارند که بواسطه پرداختن به ابزار تازه در حال از بین رفتن هستند .

خواست شخصی من این بوده که به کارهای منصفی بپردازم حال امکان دارد مردم دیگری به دیگر شخصتیها بپردازند و خیلی مهم است که به این مسلئه ارزش داده شود.

*هیچ وقت این دو اثر را در هرمزگان اجرا نکردید؟

خیر تنها در عده ای شب شعرها یکی دو قطعه را اجرا کردم و این اولین کنسرت رسمی من است .با این وجود تصمیم دارم امسال کنسرتی هم در بندرعباس یا شهرستانهای هرمزگان داشته باشیم .

در بیشتر مواقع میتوانید در آرتلی تازه ترین گفتگو با خوانندگان پاپ و راک را پیگیری کنید. خواهشمندیم دوستان خود را به جمع ما بیافزایید.

لینک منبع