آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

گزارش متنی و تصویری «موسیقی ایرانیان» از تازه ترین کنسرت «کاوه یغمایی» در تهران

گزارش متنی و تصویری «موسیقی ایرانیان» از تازه ترین کنسرت «کاوه یغمایی» در تهران

کنسرت کاوه یغمایی

تازه ترین کنسرت «کاوه یغمایی» در حالی برگزار شد که کیفیت صدابرداری خوب و اجرای پذیرفتنی این خواننده و نوازندگانش یکی از با کیفیت ترین کنسرت های چندماهه واپسین را ایجاد کرد.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» و با استناد به گفته مهر، کاوه یغمایی خواننده موسیقی پاپ – راک کشورمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ تیرماه تازه ترین کنسرت خود را در حالی برگزار کرد که تالار بزرگ وزارت کشور میزبان مخاطبان و علاقه مندان این خواننده با یکی از با کیفیت ترین و خوب ترین کنسرت های چند ماه واپسین بود. در این کنسرت که به همت موسسه صوت «آوای هنر» به مدیریت محمد جلیل پور برگزار شد کاوه یغمایی به اجرای قطعاتی منتخب از آلبوم «منشور» بهمراه چندین عدد از نوازندگان حرفه ای کشور پرداخت، در چنین شرایطی ست که که شهرام شعرباف خواننده و آهنگساز موسیقی نیز در اقدامی جالب توجه با اسم صدابردار کنسرت حضور یافته بود که کیفیت صدابرداری سالن به دلیل این حضور تا حد فراوانی پیشرفت یافته بود.

«طبل هایی به صحنه می آیند و مردانی با لباس متحد با چوب استیک های قرمز و آبی درخشان بر آن می کوبند و ریتمی را می سازند تالار وزارت کشور به شوق می آید» و اینها مقدمه خوبی است برای یک کنسرت موسیقی با کیفیت در حد اسم و اندازه های کاوه یغمایی، که علاقه مندان خودش را باز هم به یک گردهمایی هنری دعوت کرده بود تا در حضور آنها بنوازد و بخواند، هوادرانش مشتاقانه به انتظار یک کنسرت حرفه ای از هنرمندان پرطرفدار شان بودند و به دفعات بی تابانه حضور هنرمند پرطرفدار شان را فریاد زدند. بالاخره انتظارها به سر رسید و پیشتر ریتم طبال ها، کاوه یغمایی بهمراه بابک ریاحی ، مسعود همایونی و دیگر نوازندگانش به صحنه آمد و چند دقیقه ای قطعه بی کلامی را برای حضار اجرا کرد.

من هنوز کنارتم با عشق …

آهنگ «تردید» از آلبوم « منشور» اولین قطعه این کنسرت بود که به وسیله کاوه یغمایی اجرا شد، با این وجود این آهنگ پیش از هرچیز با اشکال فنی مواجه شد و برای چند ثانیه کوتاه صدای وکال خواننده، برای حضار قطع شده بود که با رفع این سخت کنسرت به رسم عادی کار خود ادامه داد.

بعد از انتهای اجرای این قطعه، کاوه یغمایی رو به حضار این اشکال فنی را بخشی از اتفاقات غیرمترقبه هر کنسرتی دانست و گفت : «در بیشتر مواقع میگن کنسرت هیچی اش معلوم نیست، مانند همین میکروفن که خاموش شد و صدای من به شما نرسید.»

«منشور» دومین اجرای کنسرت از آلبومی به همین اسم بود، قطعه ای که با ترانه روزبه بمانی و آواز، تنظیم وآهنگسازی خود کاوه یغمایی اجرا شد، قطعه انرژیک از آلبوم آخر این هنرمند بود که علاقه مندان فراوانی در تالار اجرای کنسرت داشت و موفق شد رضایت آنها را ممکن کند. صدای شفاف سازها و صدابرداری خوب کنسرت موفق شد بود جو خوبی در تالار اجرا ممکن کند.

هم اینک بخوانید:   بلیت فروشی کنسرت «کاوه یغمایی» در شهر تهران به طور سمی شروع شد

چرا با همین عینک هیچکسی ما رو ندیده …

کنسرت کاوه یغمایی

قطعه «اولین حرف» از آلبوم « سکوت سرد» سومی آهنگی بود که برای حاضران به اجرا در آمد ، قطعه ای که به مسائل جوانان می پردازد و به نحوی خواستار توجه به جوانان و خواسته های آنان است ، این ترانه با همخوانی حاضرین همراه بود و با یک اجرای محشر، ادامه یک کنسرت هیجان انگیز را نوید می داد.

در انتهای این قطعه کاوه یغمایی دوردستی هر هنرمندی از صحنه را فاصله طولانی عنوان کرد و گفت در لحظه دوردستی از صحنه اجرا، آروز می کردم که با هوداران از نو دیدار کنم و برای آنها روی صحنه از نو بخوانم.

قطعه « خاطره بازی» از آلبوم « منشور» که با تمی عاشقانه، خاطره بازی های ذهن عاشقان از خاطرات عاشقانه شان و بازگشت از نو آنها به خاطرشان را برای حاضران تداعی می کرد، این قطعه با ترانه میثم یوسفی و آواز، تنظیم و آهنگسازی کاوه یغمایی جزوه پرطرفدار ترین قطعات آلبوم منشور است که فیدبک های مثبتی را در محیط اجتماعی در باب خود بیننده بوده است .

چشمی بفرست برای انگشتانم که مشت این سیب را باز کنم …

کاوه یغمایی با ذکر خاطره ای از دوران دانشجویی اش و اینکه فکر می کرده در کلاس های نوازندگی گیتار بسیار چیره دست است ادامه داد: در آن کلاس با همکلاسی مواجه شدم که بسیار حرفه ای ساز می نواخته است و ایشان کسی نبوده است جز شاهرخ ایزدیاری که از کشور کانادا برای هم کاری اجرای قطعه «سفر» و کنسرت حاضر به ایران آمده بود و با حضور در صحنه، قطعه سفر را برای شما اجرا می کنیم.

«سفر» با صدای کاوه یغمایی با شعری از مهرداد فلاح و تنظیم – آهنگسازی شاهرخ ایزدیاری تک آهنگ قطعه نسبتا تازه ای از کاوه یغمایی است که با یک شعر بسیار باکیفیت جزو کارهای ارزشمند این هنرمند می تواند شمرده گردد.

قطعه «شب سرد» با ترانه نیلوفر فرزند شاد (همسر کاوه یغمایی) جزو قطعاتی از آلبوم «منشور» است که به خوبی موفق شد کارکرد خود را در دل هوادران کاوه یغمایی باز کند و با اعلام خواننده برای اجرای آن، موجی از شادی در تمامی تالار اجرا پخش شد که نشان از شهرت این قطعه بود .

هم اینک بخوانید:   برنامه‌ی مولتی مدیای «سى» کاری از همایون شجریان و سهراب پورناظری روی صحنه خواهد رفت

در لحظاتی از اجرای این قطعه، سلو نوازی کاوه یغمایی و همراهی مسعود همایونی همراه با آن، به غنای موسیقایی این قطعه اضافه کرد و آن از یک اثر صرفا تولیدی برای آلبوم مبدل به یک اثر دارای اختلاف برای اجرای صحنه ای آن کرد که باز هم از استقبال خوب تماشاگران حاضر در تالار اجرا دارا شد.

تو بیا مانند قدیم، برگی از این ترانه شو …

قطعه خاطره انگیز و دلنشین «پنجه های آواز» از آلبوم «مترسک» با یک اجرای صحنه خوب، خاطرات سال های دور این قطعه پرطرفدار کارهای کاوه یغمایی را زنده کرد و پیش چشمان مخاطبانی گذاشت که یا با آن خاطره داشته اند و یا به آن به چشم یک قطعه توانمند به لحاظ اصول ترانه سرایی و پیکربندی سازی نگاه می کردند که در هر دو وجه مسئله، اجرای این قطعه موسیقی موفق شد برای عده ای خاطره بازی و برای عده ای لذت شنیدین یک موسیقی خوش تولید و توانمند باشد.

کاوه یغمایی در این بخش از کنسرت بود که با دعوت از رایان، هنرمند معلول و توانمند به روی صحنه، قطعه «مترسک» از آلبوم «مترسک» خود را بهمراه وی اجرا کرد، این قطعه به دلیل آنکه یک قطعه سافت راک شمرده می شود، به وسیله تنها دوساز گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک برای حاضران اجرا شد. «مترسک» جزو قطعاتی از سری کارهای کاوه یغمایی حساب می شود که در تمام این سال ها از نقطه شروع تا اکنون، قطعه ای قابل شنیدن با حسی قوی است که هر نسلی از شنوندگان و دوستداران کارهای وی را به شوق می آورد و زمزمه های آنها را با خود همراه می کند .

یه کوچه عاشق دیوونه های دوره گردش بود …

کنسرت کاوه یغمایی

قطعه «کوچه» با ترانه ای از حسین غیاثی از آلبوم « منشور» یک اجرای محکم و قوی از این قطعه خوب آلبوم آخر کاوه یغمایی بود که روند مثبت و با کیفیت کنسرت را به پیش راند و ترغیب های ممتد و بی بی وقفه حاضرین ، نشانه خوبی برای اثرگذاری این قطعه و اجرای با کیفیت صحنه ای آن است .

کاوه یغمایی پیشتر اجرای کنسرت خود گفت: در همان ابتدا اوج گیری تولید موسیقی در ایران، با صدای خوانندگان در حال رواج بود، وقتی که برای ضبط یک قطعه موسیقی به استودیو می رفتم، بسیاری از عزیزان اکتیو این عرصه تاکید می کردند که کم تر ملودی بزنم یا کوتاه تر بزنم و بسیار محشر ما نیز با استناد به خواسته آنها رفتار می کردیم و عادت کرده بودیم که ملودی نزنیم یا کوتاه بزنیم، بعد از مدتی عزیزان گفتند:« آقا چرا ملودی نزدید !!!»

هم اینک بخوانید:   کنسرت «کلهر و قربانی» در ونکوور کانادا تمدید شد

این خاطره پیش سود اجرای قطعه بی کلامی به اسم «شوشتری» شد که با یک سازبندی خوب و اجرای خوب تر موفق شد دقایقی کنسرت را از حالت یکنواخت شنیده شدن صدای خواننده درآورده و به وادی قطعات بی کلامی ببرد که فرصتی برای مخاطب خود قائل می شود، تا ضمن شنیدن یک قطعه موسیقی حرفه ای، خود را برای ادامه کنسرت تکمیل تر نگاه دارد.

یا تموم کن این جنونو یا تقاصتو ازم بگیر …

بعد از اجرای قطعه بی کلام شوشتری، حاضران مشتاقانه در انتظار این بودند که قطعه بعدی کنسرت کدام یک از کارهای کاوه یغمایی خواهد بود ، با اعلام اسم قطعه «زخمی» تماشاگران حاضر در تالار وزارت کشور به ترغیب گروه نوازندگان به ویژه بابک ریاحی پور پرداختند .

با اعلام اسم بابک شهرکی نوازنده ویولن وی به اشتراک ترغیب حاضرین در سالن، روی صحنه رفت و یک قطعه بی کلام «سلو نوازی ویولن» را برای مشتاقان هنر خود، اجرا کرد که هم دلیل نوعی تغییر جو سازبندی سازها در سالن شد و هم با اسم یک نقطه آرامش برای برای یک صعود مجدد کنسرت کاوه یغمایی می توان آن را برشمرد.

کاوه یغمایی با تعریف خاطره ای از توقف خودرو بابک شهرکی به وسیله پلیس راهنمایی رانندگی به دلیل سرعت بالا و لحظه گوش دادن به آهنگ «جاده» از قول بابک شهرکی آن را خاطره ای از گوش دادن به این قطعه موسیقی آلبوم «سکوت سرد» عنوان کرد. وی سپس قطعه «جاده» را اجرا کرد.

رفت تا این زندگی تعبیر جون کندن شه …

حضور کامیل یغمایی، برادر کاوه روی صحنه و آرزوی حضور و اجرای موسیقی کوروش یغمایی روی صحنه های موسیقی، عرصه ساز اجرای قطعه « ۴۸ ساعت » با اسم تازه ترین قطعه اجرایی کنسرت شد. این قطعه به کاوش در عرصه احساسات مردم و تقابل حسی آنها می پرداخت و یک اجرای صحنه ای و کنسرتی خوب آن به وسیله کاوه یغمایی، نشان داد که این هنرمند مسیر خوبی را تا به این جای کار پیموده است.

نورپردازی قابل توجه و استفاده درست از مدیا از نمونه خصوصیت های بروزترین کنسرت موسیقی کاوه یغمایی بود.

گزارش کنسرت از حنیف سلطانی

 

پیشتر قادر اید عکسهای سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان (عکاس: مرضیه امیری) از کنسرت کاوه یغمایی را مشاهده نمایید.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع