آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

پری زنگنه: کنسرت‌های ویژه بانوان غیراخلاقی نیستند

پری زنگنه: کنسرت‌های ویژه بانوان غیراخلاقی نیستند

پری زنگنه

دخترهای قد و نیم ‌قد مقابلش ایستاده‌اند و آواز می‌خوانند. خودش با دقت می‌شنود، آب گرم می‌نوشد و گاهی هم‌صدا با آن‌ها سوار نت‌ها می‌شود. پیانو به‌خوبی از پس همراهی با صدای دختران برمی‌آید و همه‌شان با هم به جهان موسیقی سفر می‌کنند.

«پری زنگنه» این‌ ایام سخت سرگرم تمرین با گروه «مهرنوا» است و برنامه ریزی شده است، با همراهی «نازلی بخشایش» اجرایی در تالار وحدت داشته باشد. خانه‌ی یکی از عضو های ارکستر، محل تمرین زنگنه و گروه حدودا ۳۰ نفره‌اش برای حضور در جشنواره موسیقی فجر است که همراه با هم می‌نوازند و می‌خوانند.

فضا برای‌شان کافی نیست و معمولا جای ثابتی هم برای تمرین ندارند؛ با اینحال وقتی از زنگنه می‌پرسم، چه چیزی ایشان را با انگیزه برای کار نگه داشته است، جواب می‌دهد: «هنر!»

شرایط موسیقی بانوان، زنگنه را چندان رنجیده‌خاطر نکرده است که بیان می کند: «من سعی می‌کنم در شرایط موجود، مفید واقع شوم و خیلی چیزها عصبانی‌ام نمی‌کند.»

ممکن است خیلی از هم‌دوره‌ای‌های این خواننده‌ی اپرا که لحظه فراوانی ست در ایران برای بانوان می‌خواند، اکنون ایران را ترک کرده‌اند، با اینحال ایشان در جواب به این پرسش که چرا در ایران مانده است، بیان می کند: «هیچ‌وقت تصمیم نگرفتم از ایران بروم، یعنی این کار برایم سخت است، چون همراه با آواز خواندن، کارهای جانبی فراوانی برای انجام دادن دارم. من اکتیو هستم. کتاب می‌نویسم و برای نابینایان فعالیت‌هایی می‌کنم. در نتیجه در ایران راحت‌ترم. می‌خواهم با مردم باشم و برای کودکان و نابینایان کاری کنم.»

پری زنگنه

پری زنگنه

پری زنگنه بعد از سال‌ها بازهم پرانرژی همراه با نوازندگان و عضو های کُر گروهش می‌خواند و اتفاقا صبر و حوصله‌ی فراوانی هم دارد. خودش اعتقاد دارد: «صدای من هنوز توانایی سال‌های پیش را دارد. همین در سالهای قبلی بود که بود که سمفونی ۹ بتهوون را که بسیار هم سخت بود، به نوعی سولیست سوپرانو اجرا کردم. با این‌ حال هنوز تکمیل‌ام.»

هم اینک بخوانید:   سیمین غانم: خوشحالم از اینکه مهاجرت نکردم و در وطنم و همراه با مردم خوبم زندگی می‌کنم

زنگنه برنامه ریزی شده است، چند روز دیگر به کانادا برود و مورد تقدیر یکی از انجمن‌های اکتیو در عرصه زنان، در ونکوور قرار گیرد. ایشان اظهار می‌کند: «آنقدر که مردم ایران من را می‌شناسند و دوستم دارند، در خارج از کشور این‌گونه‌ نیست. در چنین موقعیتی ایرانیان آنجا هم من را می‌شناسند. فعالیت من در کشور وسیع است و از این نظر، از مسؤولان بسیار ممنونم. وقتی کنسرت‌های خیریه برگزار می‌کنم، خیلی از من خدمات رسانی می‌شود.»

وی به توجه به رضایتی که از اجرا کنسرت در تهران دارد، پیرامون‌ی اجرا کنسرت برای بانوان در شهرستان‌ها گله‌مند است و درخواستش را در این عرصه خطاب به مدیرکل‌جمهور مطرح می‌کند: «با احترامی که برای روحانیت محترم قائل هستم، از آقای مدیرکل‌جمهور درخواست دارم تا با بهره برداری از هماهنگی، مشکلات مرتبط به اجرا کنسرت برای بانوان در شهرستان‌ها را حل کنند. ما در تهران، راحت کنسرت می‌دهیم.»

پری زنگنه

پری زنگنه

این خواننده‌ی اپرا در عین حال پیرامون‌ی محیط کنسرت بانوان در ایران شرح می‌دهد: «کنسرت‌های بانوان غیراخلاقی نیستند. من به چند شهرستان رفتم و دیدم که بانوان چقدر به این مسئله علاقه دارند. در این کنسرت‌ها هیچ ناهنجاری نیست و اتفاقا تنها با اخلاق است که هنر پیش می‌رود. عواید همه‌ی این کنسرت‌ها نیز به کارهای خیر اختصاص می‌یابد.»

ایشان که خودش اهل کاشان است، پیرامون‌ی اجرا کنسرت در این شهرستان بیان می کند: «کاشان شهر پیشرفته‌ای است و من خیلی دوست‌ دارم که اتفاقات هنری فراوانی در این شهر رخ دهد. خودم هم درصدد هستم یک گالری را در کاشان احداث کنم تا جوانان در آنجا قادر باشند کارهای هنری‌شان را نمایش دهند.»

هم اینک بخوانید:   آلبوم و فیلم «یادم تو را فراموش» از «مازیار فلاحی» با هم می آیند

پری زنگنه تنها یک خواننده و نویسنده نیست؛ ایشان علاقه‌ی فراوانی هم به میراث‌ فرهنگی دارد و بناهای قدیمی، حالش را خوب می‌کنند، با اینحال از یک چیز گلایه می‌کند: «من بچه‌ی خیابان شاپور هستم و هر لحظه به بازارچه‌ی شاپور می‌روم، غصه می‌خورم. ماشین‌ها به سرعت از آنجا رد می‌شوند و انگار این بازارچه را به نوعی میان‌بُر مقرر کرده‌اند. من از آقای قالیباف – شهردار تهران – خواهش می‌کنم که در راستای محفوظ ماندن این بنا، کاری انجام دهند.»

ایشان از نو سرگرم تمرین با نوازندگان و خوانندگان گروهش می‌شود، لباس‌های‌شان را لمس می‌کند و به آن‌ها بیان می کند که شبیه به فرشته‌ها شده‌اند. قرار نشست‌ی تمرین بعدی را با آن‌ها می‌گذارد و خیلی هم حواسش هست که چیزی آن‌ها را اذیت نکند.

در بیشتر مواقع میتوانید در آرتلی تازه ترین گفتگو با خوانندگان پاپ و راک را پیگیری کنید. خواهشمندیم دوستان خود را به جمع ما بیافزایید.

لینک منبع