آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

نشان فیروزه «نیشابور» بر سینه فریدون شهبازیان و بهروز غریب پور نقش بست

نشان فیروزه «نیشابور» بر سینه فریدون شهبازیان و بهروز غریب پور نقش بست

نشان سیمرغ فیروزه‌ای نیشابور، طی مراسمی به «فریدون شهبازیان» آهنگساز برجسته و رهبر ارکستر ملی ایران و «بهروز غریب‌پور» کارگردان و استاد نمایش عروسکی اعطا شد.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، مراسم گرامی داشت روز ملی خیام نیشابوری با سخنرانی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تجلیل از دو چهره برجسته ملی موسیقی ایران و اجرا کارگاه ها، کنفرانس ها و اتفاق های فرهنگی و هنری در باغ دلگشای خیام شهر نیشابور برگزار شد.

دکتر سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اولین سخنران رسمی روز ملی خیام بود و پس از آن نیز نشان فیروزه نیشابور طی مراسمی بر سینه فریدون شهبازیان و بهروز غریب پور نقش بست تا آوازه شهروندی پرافتخار شهر خیام بر تارک کارنامه درخشان هنری این دو چهره ملی هنر چشم نوازی کند.

مدیرعامل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور در این باره گفت: فریدون شهبازیان طی حکمی از جانب مدیر کل بنیاد رودکی با اسم رهبر دائم ارکستر موسیقی ملی انتخاب شده است.

عباس کرخی اذعان کرد: این هنر مند ملی ۳۰ سال پیش با تولید آلبوم رباعیات خیام که شامل دکلمه اشعار خیام با صدا و انتخاب زنده یاد احمد شاملو و آواز محمدرضا شجریان بوده است خدمت بزرگی به فرهنگ کشورمان کرده است.

وی تصریح کرد: بهروز غریب پور نیز هم اکنون دست اندرکار تولید اپرای عروسکی خیام با آوازخوانی همایون شجریان است که می تواند یکی از ماندگارترین کارهای فاخر هنری کشورمان در تجلیل از زندگی علمی و ادبی خیام تلقی شود.

کرخی اضافه کرد: این هنر مند برجسته پیشتر نیز اپرای عروسکی مولوی را ساخته و به جامعه هنری ایران معرفی کرده است.

هم اینک بخوانید:   کنسرت گروه تیرِنگ «با ما دمی...» برگزار می‌شود

در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود که محمود فرشچیان، شهرام ناظری، یدالله کابلی، علیرضا قربانی، رضا اشرف‌زاده و کیخسرو خروش از نمونه هنرمندانی هستند که این نشان را دریافت کرده‌اند.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع