آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

«ناصر فرهودی» به خانه ابدی رهسپار شد

«ناصر فرهودی» به خانه ابدی رهسپار شد

مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر فرهودی صدابردار پیشکسوت موسیقی ایران دوشنبه ۱۶ مردادماه با حضور تعداد فراوانی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» و با استناد به گفته مهر، مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر فرهودی صدابردار پیشکسوت موسیقی ایران امروز دوشنبه ۱۶ مردادماه در تالار وحدت برگزار شد. بابک صحرایی شاعر و ترانه سرا که اجرای را بر عهده داشت در ابتدای این مراسم گفت: در کمال تاسف جام موسیقی ما ترک برداشته و من بر این باورم که صدای موسیقی ایران نیز خش افتاده است. من هیچ گاه باور نمی کردم نگهبان امین خاطره های موسیقی اینقدر زود از میان ما پر بزند. ناصر فرهودی برای همه اهالی موسیقی پناهگاه آرامش بود و من نمی دانم چرا در این مدت به تصویری دچار شدیم که رخت سیاه را نمی توانیم برداریم.

وی ادامه داد: ما فکر نمی کردیم قبل از سفید شدن موهای مان اینقدر داغ ببینیم، باور کنید که تکمیل نیستیم دیگر مرگ عزیزی را بپذیریم. به هر ترتیب امیدوارم برای هنرمندانی که امروز از حضور آنها برخوردار هستیم خداوند طول عمر ببخشد چرا که در این ماه ها موسیقی، سینما و تئاتر زخم های فراوانی برداشته است.

صحرایی گفت: به باور من ناصر فرهودی در عرصه صدابرداری ایران یک ستاره است که صدابرداری موسیقی با ایشان شناخته شد و تمام افرادی که در چهار دهه واپسین با ایشان هم کاری کردند می توانند اذعان کنند که حضور ایشان دلیل ارتقای سطح موسیقی شد و بسیاری از هنرمندان از هم کاری با ایشان لذت بردند. تمام این سرزمین بدون اینکه بدانند ناصر فرهودی کیست از ایشان خاطره دارند چون ایشان پشت میزهای صدابرداری این خاطره ها ایستاد و کارها را صدابرداری کرد.

سیروس الوند کارگردان پیشکسوت سینمای ایران هم با قدردانی از تلاش های مرحوم فرهودی در عرصه صدابرداری گفت: یکی از اختلاف هایی که ناصر فرهودی درمقایسه با دیگر هم صنفان خود دارد ارادت ویژه ایشان به موسیقی است که اصلا محدود به تکنیک صدابرداری نشد. ناصر به موسیقی علاقه داشت و من شاهدم که در طول عمر ارزشمند خود چه زحمت های فراوانی را برای موسیقی فیلم های سینمایی انجام داد.

وی ادامه داد: مرحوم فرهودی کارهای نوآورانه ای با موسیقی انجام می داد که گمان می کنم به این راحتی ها جایش پر نمی شود. من خوب به خاطر دارم که ناصر فرهودی و محسن کلهر در استودیو پاپ با چه محدودیت های فراوانی موسیقی را ضبط می کردند و این کار بسیار سختی بود که نباید آن را به این راحتی ها فراموش کنیم.

محمد اصفهانی خواننده موسیقی پاپ هم با ابراز تاسف از درگذشت زنده یاد ناصر فرهودی گفت: ما هم کاری های بسیار خوبی همراه با تعداد فراوانی از آهنگسازان پیشکسوت موسیقی ایران در استودیو پاپ داشتیم و باید اذعان کنم زنده یاد فرهودی به قدری انسان خوبی بود که ما غیر از فعالیت های کاری مان دوست داشتیم با ایشان حرف بزنیم. ناصر فرهودی یار و یاور همه اهالی موسیقی بود که در استودیو پاپ خاطره انگیزترین کارهای موسیقایی را ضبط و ثبت کرد و امیدوارم روحش سرشار از آرامش باشد

هم اینک بخوانید:   محمد اصفهانی خواننده سریال رمضانی «نفس» شد

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی هم در این مراسم اظهار کرد: خوشا به حال افرادی که در دوران زندگانی خود راه خوب را طی می کنند و مانند مرحوم ناصر فرهودی نجیب و با اخلاق هستند. ایشان واقعا هنرمند بود و به غیر از رعایت موارد تکنیکی عرصه صدابرداری درک و دریافت بسیار ارزشمندی داشت که مردم کمی می توانند این توانایی هنری را داشته باشند؛ قابلیتی که به باور من قابل انتقال هم نیست و تنها در وجود ناصر فرهودی می توان جستجو کرد.

وی ادامه داد: ناصر فرهودی یادگارهای بسیار ارزشمندی را از خود به جا قرار داده که هر یک از این کارهای نقش یگانه ای در عرصه موسیقی داشته و خوشحالم که در لحظه حیات این هنرمند به همت کانون صدابرداران خانه موسیقی قدردانی کوچکی از ایشان شد. ما باور داریم باید هنرمندان را در وقتی که زنده هستند قدر بدانیم.

مانی رهنما خواننده موسیقی پاپ هم گفت: حضور انسان هایی در این دنیا که همراه با انسانیت، تخصص دارند خیلی نادر است که به باور من تاریخ هیچ گاه آنها را بازتولید نمی کند. ناصر فرهودی نیز یکی از همین انسان هاست که با عشق و تخصصی که در کارش داشت اثرش پیوسته قابل شنیدن بود. به نظر من ایشان صدابردار نبود، حتی آموزگار عشق بود که با استناد به علاقه خود دلسوزانه همراه با هنرمندان موسیقی ایستاد و سوای تخصص آنچنان از جهت انسانی همراه هنرمندان بود که ما با ایشان درددل می کردیم.

وی ادامه داد: به نظر من استودیوی پاپ تنها یک مرکز ضبط و تولید کارهای موسیقایی نبود حتی جایی برای بنا نهادن عشق بود که می دانم پسرش میلاد فرهودی و دیگر همکارانش در این سری راهش را ادامه می دهد. من بر این باورم استودیو پاپ محلی برای رفاقت است که من این افتخار را داشتم تا ۸۰ درصد کارهایم را در آنجا ضبط کنم و بسیار متاسفم که نتوانستم بر طبق اقتضائات کاری ۲۰ درصد بقیه را در این سری به اجرا درآورم، به هر حال همه می دانیم میراثی که ناصر فرهودی بر جای قرار داده جاودانه است.

شهرام ناظری خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی نیز در این مراسم گفت: بنده حدود ۳۰ سالی بود که افتخار هم کاری با ناصر فرهودی را داشتم که در این مدت کارهای فراوانی از نمونه «مولویه»، «لولیان» و «بشنو از نی» در این مکان با نظارت ایشان انجام گرفت که برای من تجارب بسیار ارزشمندی بود. به هر ترتیب همه می دانند که مرحوم ناصر فرهودی مظهری از صفات محشر، اخلاق و ادب بود و ما ظرف این ۳۰ سال هیچ گاه نکته منفی که این ایام در جامعه ما رواج دارد، ندیدیم.

هم اینک بخوانید:   کنسرت «کاوه یغمایی» در شهر تهران برگزار می‌شود

وی با انتقاد از کم توجهی جراید به موضوعات فرهنگی هنری و عقب ماندگی فرهنگی در کشورمان شرح داد: این موضوعی که به آن اشاره می کنم اتفاق بسیار ناراحت کننده ای است با این وجود باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که افرادی چون ناصر فرهودی هستند که به دلیل ژن ایرانی شان اجازه ندادند فرهنگ و هنر عقب بماند. ایشان از لحاظ من شخصی بود غیر از تخصصش در صدابرداری، آسودگی خاطری داشت که هیچ گاه آن را فراموش نخواهیم کرد و همین جا اقرار می کنم وقتی خبر مرگ ایشان را شنیدم بسیار متاثر شدم و ممکن است چند سالی بود چنین خبر ناگواری را درک نکرده بودم.

ناظری اضافه کرد: ایشان مطمئنا جانشینانی برای خود دارد با اینحال باید بپذیریم که ایشان در عرصه صدابرداری موسیقی نقش بسیار مهمی دارد و ای کاش مرگ این عزیزان برای ما درس عبرتی باشد برای اینکه فکر نکنیم مرگ سر وقت ما نمی آید. در کمال تاسف برخی ها فکر می کنند مرگ مرتبط به خانه همسایه است همزمان با اینکه نمی دانیم بسیار به ما نزدیک است. من بر این باورم که باید با چنین اتفاقی متوجه شویم که کجا هستیم و سرنوشت مان به چه نحو است. ما باید بدانیم جریان زندگی یک شوخی است پس بیاییم مقداری از خشونت هایی را که دریافت کردیم کم کنیم. به هر حال رفتن ناصر فرهودی برای من بسیار دردناک است و اصلا نمی دانم از این به بعد چگونه می توانم به استودیو پاپ بروم.

این خواننده بعد از صحبت های خود بخشی از قطعه «حریق در نیستان» را برای حاضران در مراسم اجرا کرد.

حمیدرضا آداب صدابردار و از شاگردان مرحوم ناصر فرهودی بعد از قرائت متنی از جانب فریدون خشنود آهنگساز پیشکسوت کشورمان اظهار کرد: ناصر فرهودی با مرگ خود داغ بزرگی بر ما گذاشت، به طوری که فکر می کنم جامعه موسیقی ایران را یتیم کرد. ما می بایست از این اتفاقات نابهنگام درس بگیریم و به این نقطه برسیم که دیگر پشت سر هم حرف نزنیم. بیاییم با هم رفیق باشیم و اینقدر دوستی ها را به چیزهای ارزان نفروشیم و بگذاریم همه همدیگر را عاشقانه دوست داشته باشند تا در مراسم تشییع پیکرمان این چنین از ما استقبال کنند.

محمدعلی چاووشی از فعالان عرصه موسیقی نیز در این مراسم گفت: با اسم کسی که بخش فراوانی از زندگی ام در دست به ناصر فرهودی است باید بگویم که ایشان انسانی نمونه، محترم و دارا از خصوصیت های بزرگ انسانی بود که در رابطه با مردم به ویژه آنهایی که در موسیقی فعالیت می کنند رقابت را فراموش کرده و شخصیتش مخاطب را مجبور به رفاقت می کرد و امروز ما عزادار ایشان هستیم که بی شک ستاره صدای موسیقی ایران است.

وی گفت: گرچه من در عرصه صدابرداری یکی از رقیبان ناصر فرهودی هستم با اینحال بر این باورم که ایشان یکی از استوانه های راستگویی بود. ایشان واقعا مدیری بود که در منش حرفه ای اش موسیقی و مخاطب در مرغوب ترین شکل ممکن خود قرار داشت.

هم اینک بخوانید:   «گپ کوک» روی آنتن می‌رود

سیدمحمد میرزمانی آهنگساز و مدیرعامل هیات مدیره خانه موسیقی نیز در این مراسم ضمن تجلیل از مقام هنری زنده یاد ناصر فرهودی و بیان خاطراتی از نحوه هم کاری اش با این صدابردار پیشکسوت موسیقی ایران گفت: بنده بر این باورم مرحوم محسن کلهر و زنده یاد ناصر فرهودی نقش بسیار بزرگی در عرصه موسیقی کشور دارند. آنها در استودیو پاپ غیر از فعالیت در عرصه صدابرداری مانند یک دوست همراه با هنرمندان بودند.

وی ادامه داد: شاخصه اصلی فرهودی این بود که اضطراب را دور می کرد، این بزرگوار در لحظه فعالیت کاری خود که ما استرس رسیدن موسیقی کارهای سینمایی مان به جشنواره ها را داشتیم چنان با آرامش کار می کرد که استرس از ما دور می شد.

سعید شهروز خواننده موسیقی پاپ هم در این مراسم ضمن اجرای یک قطعه موسیقایی در نبود زنده یاد فرهودی گفت: از وقتی خبر ناگوار درگذشت زنده یاد ناصر فرهودی را شنیدم ۲ روز است که به خودم تعلق ندارم و این شوک را هنوز نمی توام بپذیرم. به هرترتیب ناصر فرهودی هنرمندی بود که در بیشتر مواقع اجازه می داد آرام کارم را بکنم. من از ناصر عزیز درس شکیبایی گرفتم و ایشان را فراموش نخواهم کرد.

میلاد کیایی نوازنده پیشکوست نوازنده سنتور هم در این مراسم گفت: من سعی می کنم در این برنامه گریه نکنم. چرا که بر این باورم ناصر فرهودی در بیشتر مواقع با ماست و ما نباید برای رفتنش اشک بریزیم، ایشان بخشی از فرهنگ و هنر این سرزمین است که بی تردید زحمات ایشان را نمی توانیم فراموش کنیم.

نیما مسیحا خواننده موسیقی کلاسیک هم در سخنانی کوتاه گفت: هیچ چیزی نمی توانم بگویم جز اینکه جای ناصر فرهودی در هیچ زمانی پر نمی شود. من تنها از خداوند برای ایشان طلب آمرزش می کنم و امیدوارم روحش قرین رحمت باشد.

علی اکبر شکارچی، مجید انتظامی، کامبیر روشن روان، تورج شعبانخانی، فرزاد طالبی، بهرام جمالی، علی اکبر صفی پور، باربد بیات، حسین شریفی، بابک ریاحی پور، رضا تاج بخش، علی جعفری پویان، هومن نامداری، فرهاد بادپا، حمید متبسم، مزدا انصاری، همایون رحیمیان، علی دهکردی، پدرام کشتکار، میلاد عمرانلو، محمد حشمتی، علیرضا کهن دیری، مسعود جاهد، رامین کاکاوند، علی تفرشی، بابک زرین، علیرضا میرآقا، هادی آزرم، قاسم عابدین، ناصر ایزدی، امیرعباس ستایشگر، کامران همت پور، پدرام فریوسفی، حسین علی شاپور، فرید سعادتمند، کامران رسول زاده، یغما گلرویی، محمدرضا الوند و تعدادی دیگر از هنرمندان اکتیو عرصه موسیقی از نمونه افرادی بودند که در مراسم تشییع پیکر زنده یاد ناصر فرهودی حضور داشتند.

اگر به موسیقی های پاپ، راک و یا تلفیقی علاقه مند هستید در بیشتر مواقع آرتلی را پیگیری کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانیددوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع