آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

«مهیار علیزاده» به گروه برگزیده «هزارصدا» پیشنهاد همکاری داد

«مهیار علیزاده» به گروه انتخاب «هزارصدا» توصیه هم کاری داد

شیما اسماعیلی: چهارمین برنامه هزارصدا در سال ۱۳۹۶ و اولین برنامه دور تازه در قسمت موسیقی اصیل ایرانی، عصر چهارشنبه سوم خرداد ماه مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر، با داوری «هنگامه اخوان» در قسمت آواز، «عباس سجادی» در قسمت شعر و «مهیار علیزاده» در قسمت آهنگسازی و نوازندگی، با حضور میهمانان مخصوصی چون محمد سلمانی، فرزاد مرادی، صبا جمالی و امید مطظفوی از گروه رستاک، فاضل جمشیدی، ابراهیم اسماعیلی، امید صباغ‌نو و… در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزراش سایت خری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، «آرش نصیری» مدیر و مجری برنامه هزارصدا، نشست را با غزلی از عباس سجادی شروع و سپس با پخش تیتراژی روی صدای استاد منوچهر همایون‌پور برنامه را به این خواننده فقید و استاد علی‌اصغر بهاری که زادروزشان به ترتیب ۱۰ و ۲۰ خرداد است تقدیم کرد.

برنامه با اجرای اولین گروه موسیقی به اسم «شبروان» به سرپرستی آرش کاوسی و نوازندگی سجاد سقایی (عود)، حامد مردانی (نی)، غلامرضا صدرالدینی (تنبک)، آرش کاوسی (تار) و آواز علی یوسف‌وند شروع شد.

گروه شبروان برنامه خود را با دو غزل از مولانا و سعدی اجرا کرد و سپس مورد نقد داوران قرار گرفت. استاد هنگامه اخوان از سوابق خواننده پرسید و سپس به عده ای خارج‌خوانی‌ها و عدم خلاقیت ایشان در اجرا اشاره نمود. مهیار علیزاده نیز از عملکرد نوازندگان در این بخش رضایتی چندانی نشان نداد و معتقد بود که دراجرا، عجله و شتاب‌زدگی می باشد.

«آوین» عنوان گروه دوم به سرپرستی و آهنگسازی امیرحسین عبدی و نوازندگی تنبک: میثم منتظران و دف: مهدی قیطاسی، تار: امیرحسین عبدی و آواز سعید حاتمی، اجرای خود را با شعری از صادق سرمد شروع و با شعری از شهریار به انتهای رساند. سپس در قسمت نقد عملکرد آوازخوان مورد نقد هنگامه اخوان و عباس سجادی قرار گرفت. هنگامه اخوان از کلیت اثر تعریف کرد با اینحال از ناپختگی و یکنواختی صدای خواننده انتقاد کرد. عباس سجادی نیز معتقد بود که انگار ایشان صرفاً با اسم یک «کارمند آوازخوانی» اجرا می‌کند و کلمات در اجرای ایشان درست بیان نمی‌شود. عباس سجادی پیشتر از لزوم شورآفرینی خواننده گفت و این‌که شعر، رستاخیز کلمات است و این شعر است که به کلمات زندگی می‌بخشد و باید کلمات در شعر درست و واضح بیان شوند. مهیار علیزاده با اینحال از عملکرد گروه دوم درمقایسه با گروه قبل رضایت بیشتری نشان داد.

هم اینک بخوانید:   دور حدید «هزارصدا» برگزار می‌شود

در این بخش فاضل جمشیدی که از میهمانان این برنامه بود، درخواست کرد که روی صحنه حاضر شود و نکاتی را معرفی کند. جمشیدی از عده ای اتفاقات در برنامه‌های مرتبط به آواز از نمونه هزارصدا انتقاد کرد و از لزوم توجه به رسپشن در موسیقی ایران گفت. عباس سجادی در جواب به این نقد، با بیان خاطره‌ای از نحوه ورود و درخشش همایون شجریان در عرصه موسیقی و انتقادات صریحی که درمقایسه با پایین پرسش بردن استعدادهای ایشان می‌شد، ایشان را هم اینک یکی از استثناهای موسیقی سنتی ایران اسم گذاری کرد و اظهار امیدواری کرد بسیاری از استعدادهای مورد نقد قرار گرفته قادر اند در آتی در عرصه موسیقی خوش بدرخشند و نباید این فرصت را از نسل‌های جوان و علاقه‌مند گرفت که این سخنان مورد ترغیب حاضرین قرار گرفت.

سپس آرش نصیری در این باره سخن گفت. ایشان گفت برنامه هزارصدا وارد پنجمین سال اجرا‌اش شده و بخش سنتی آن، با استناد به اینکه اولین برنامه‌اش در سال ۱۳۹۳ شروع شد، الان در چهارمین سال اجرا است و بعد از خود آقای جمشیدی پرسید شما تا به این لحظه چند نفر از شاگردان خود را برای اجرا در برنامه معرفی کرده‌اید؟ ایشان سپس انتقادات دیگری از دست‌اندرکاران و اهالی موسیقی ایرانی را مطرح کرد و از خود و برنامه‌اش با اسم اولین برنامه منسجم و مداوم مسابقه ساز و آواز دفاع کرد.

نصیری گفت: «من باید هر ماه این برنامه را برگزار کنم و از بین گروه‌هایی که ثبت‌اسم می‌کنند، سه یا چهار گروه را برای اجرا برمی‌گزینم و اگر ایرادی می باشد و گروه‌ها برخی وقت‌ها کیفیت ضروری را ندارند. این تقصیر من با اسم برگزارکننده برنامه نیست؛ حتی ایراد از شما استادان موسیقی است که یا شاگردانتان را برای اجرای درست صحنه‌ای تربیت نمی‌کنید یا شاگردان خوبتان را به برنامه معرفی نمی‌کنید.

هم اینک بخوانید:   بعد از مدتها بالخره محمدجلیل عندلیبی در سقز و بانه به روی صحنه خواهد رفت

ایشان سپس گروه «نوای خیال» برنده فینال سال قبلی را برای اجرا دعوت کرد و این گروه با یک اجرای دلچسب حضار و استادان را به شوق آورد. این گروه به سرپرستی و آهنگسازی جهانبخش احمدپور و نوازندگی (تار:جهانبخش احمد پور – تنبک :پرهام کوچک) و خوانندگی حسین پیرحیاتی، با اسم گروه میهمان برای اجرا در برنامه دعوت شده بودند با اینحال به وسیله نصیری در این مقطع برای اجرا دعوت شدند. بعد از این اجرا سجادی اجرایشان را ستود و مهیار علیزاده پرسید چرا تا به این لحظه کارشان را پخش نکرده‌اند. احمدپور سرپرست این گروه از مشکلات موجود گفت واین نکته را هم گفت که در چهار بار حضور در قسمت مقدماتی و فینال هزارصدا و اجراهای مختلف، چهار اثر مختلف را اجرا کرده‌اند و گروه خود را تکمیل اجرا و انتشار آلبوم اطلاع داد. مهیار علیزاده هم برای تامین عده ای هزینه‌های انتشار اثر آنان و کمک به ورود آنان به عرصه موسیقی تکمیل است و از این حیث این گروه خیلی زود وارد عرصه حرفه‌ای‌تر موسیقی خواهند شد و حتماً از آنها بیشتر خواهیم شنید، مخصوصا سرپرست و آهنگسازش جهانبخش احمدپور و خواننده‌اش حسین پیرحیاتی.

بعد از آن نیز گروه «آوای میهن» به سرپرستی و آهنگسازی یاسین خزایی و نوازندگی کمانچه: شیوا عبادت‌دوست، دف :مهناز اظهری، عود: آلاله ابوترابی، تار: فرزانه فروزش، سه‌تار: یاسین خزایی و آواز ابراهیم برزی با اجرای دو غزل از حافظ و شهریار توانستد نظرها داوران و حضار را درمقایسه با خود جلب کرده و در آخر نیز با اسم بهترین گروه به وسیله داوران انتخاب شوند.

هم اینک بخوانید:   تالار رودکی میزبان کنسرت‌های «چند شب کمانچه» می‌شود

به علاوه از طرف دیگر در این برنامه مقرر شده بود شهرام صارمی در قسمت بزرگداشت استاد بهاری کمانچه‌نوازی کند. صارمی به دعوت نصیری و ترغیب حضار روی صحنه حاضر شد و پیرامون خصوصیت‌های اخلاقی و هنری استاد بهاری سخن گفت با اینحال در انتهای اطلاع داد که ترجیح می‌دهد زمانی برای بزرگداشت استاد بهاری ساز بزند که در آمادگی کامل باشد و بتواند حق نوشته را ادا کند. صارمی از حضار عذرخواهی کرد و گفت به نصیری گفته که به دلیل مشغله اجرایی بسیار آمادگی اجرا را ندارد و ایشان بدون توجه به نظر من خواسته که مرا در مقابل رفتار انجام شده قرار دهد. ایشان سپس همگان را به دیدن فتوکلیپی از اجرای چهارگاه استاد علی‌اصغر بهاری دعوت کرد. قبل از این سخنان آرش نصیری پیرامون خدمات شهرام صارمی به موسیقی و فداکاری‌هایش سخنانی را گفت و عباس سجادی هم در دو مقطع از تلاش‌های این هنرمند زحمتکش و اکتیو موسیقی تجلیل کرد.

پیشتر قادر اید عکسهای سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» (عکاس: پانیذ فرامرزی) از هزارصدا را مشاهده نمایید.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع