آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

مهران مهرنیا: یاد بگیریم بزرگان را بشناسیم و قدر آنها را بدانیم تا بعدها حسرت نخوریم

مهران مهرنیا: یاد بگیریم بزرگان را بشناسیم و قدر آنها را بدانیم تا بعدها حسرت نخوریم

«سومین بار است که به این شهر دلچسب سفر می‌کنم. وقتی هوای همدان ابری می‌شود، علاقه مندم باران هم ببارد و درختانش خیس شود که واقعا لذت‌بخش است. بار دوم یک سال پیش به همدان آمدم و بار اول ۵۰ سال پیش این شهر را دیدم.» اینها صحبت‌های نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر کشور است که در حاشیه سفر خود به همدان به منظور اجرا کارگاه آموزشی موسیقی و با این وجود اجرا کنسرت، در مراسم تجلیل از رضا جمشیدیان، پایه‌گذار آموزش موسیقی کودک در همدان کمپانی کرد و مهمان ویژه این مراسم شد.

ارزش آموزش موسیقی به کودکان
مشایخی در این مراسم گفت: «تنها هدف ما در موسیقی، کودکان هستند چون با موسیقی کودکان یاد می‌گیرند به چه نحو بشنوند و فرق شنیدن و گوش‌کردن را می‌فهمند و هرگز این را فراموش نخواهند کرد. ما تا ۱۲ سالگی فرصت داریم موسیقی یاد بگیریم، اگر یاد گرفتیم که هیچ اگر نه دیگر یاد نخواهیم گرفت.»

وی اضافه کرد: «ما از کودکی یاد گرفته‌ایم با موسیقی رابطه عاطفی برقرار کنیم و آن عواطفی که نمی‌توانیم با کلمات به زبان بیاوریم با اصوات به یکدیگر انتقال دهیم. اکنون خیلی‌ها هم هستند که در کودکی موسیقی نیاموخته‌اند و با این وجود نمی‌توانند از روش اصوات با یکدیگر رابطه برقرار کنند.»

این آهنگساز تاکید کرد: «کاری که رضا جمشیدیان انجام داده و امروز نتیجه آن را می‌بینیم تا آخر عمر برای این بچه‌ها باقی خواهد ماند و آنها برای در بیشتر مواقع از این عواطف استفاده خواهند کرد و این عواطف الزام تفسیر را بوجود خواهد آورد و این الزام دلیل می‌شود آدم‌ها فردیت خود را کشف کنند. فردیت نیاز امروز کشور ماست و تنها ۱۲ سال است که روی این مساله کار می‌شود. نباید فراموش کنیم که ما در برهه حساس تاریخی این کشور هستیم. برنامه‌ای که من برای همدان تدارک دیده‌ام هم در جهت کشف همین فردیت‌هاست.»

هم اینک بخوانید:   ارکستر سمفونیک تهران «نوای ملل» را می‌نوازد

خلوت‌های جمشیدیان
مهران مهرنیا، نواساز و نوازنده و مدرس تار و سه‌تار، مهمان دیگر این برنامه نیز گفت: «می‌گویند من با همدان قهر کرده‌ام با اینحال اینطور نیست اکنون اگر همدان با من قهر کرده، نمی‌دانم. اگر نسل‌های قبل از ما رابطه خوبی با موسیقی دارند و واقعا موسیقی را می‌فهمند به دلیل شنیدن صدای موسیقی در کودکی است.»

وی ادامه داد: «من و رضا جمشیدیان سابقه دوستی ۳۴ ساله داریم که سابقه طولانی و پرفراز و نشیبی شمرده می‌شود. چیزی که در بیشتر مواقع از رضا دیده‌ام خلوتی است که دارد، خلوتی که به نظر من و خیلی‌ها، ایشان را به یکی از بهترین نوازنده‌های کشور مبدل کرده است. صدایی که رضا از نی درمی‌آورد از معدود نوازندگان این کشور برمی‌آید. نتیجه دیگر خلوت‌های رضا جمشیدیان برنامه سنگین آموزش موسیقی کودک است که زحمت فراوانی می‌خواهد.»

مهرنیا گفت: «دلم می‌خواهد چند پیش نهاد به شما بکنم؛ شهر کتاب همدان در ابتدای میرزاده عشقی قرار دارد. کاش بدانیم میرزاده عشقی کیست؟ ما میرزاده عشقی، عین‌القضات و بزرگان فراوانی داشتیم و رضا جمشیدیان نیز امکان دارد از همین دست باشد. یاد بگیریم اینها را بشناسیم و قدر آنها را بدانیم تا بعدها حسرت نخوریم.»

آشنایی کودکان با فرهنگ شنیداری
رضا جمشیدیان نیز گفت: «همین که کودکان موسیقی را یاد می‌گیرند و با عواطف آشنا می‌شوند، برای من کفایت می کند. ما در این ۱۸ سال ۵ تا ۶ هزار کودک را آموزش داده‌ایم و هدف این بوده که وقتی این کودکان وارد جامعه می‌شوند درک و فرهنگ شنیداری داشته باشند. از اینرو هدف ما تنها خود موسیقی نیست.»

هم اینک بخوانید:   «سی» تمديد شد | موسیقی ایرانیان

وی اضافه کرد: «مهران مهرنیا در بیشتر مواقع به من گفت دیر است و زود کتابت را پخش کن با اینحال من گمان می نمایم این تاخیر به اینکه امروز استاد نادر مشایخی اینجا باشد و در این جمع این کتاب معرفی شود، می‌ارزید. دلیل افتخار من است که این کتاب آنقدر خوب است که جایی استفاده می‌شود چه نامی از من برده شود و چه نامی از من برده نشود. اگر کتاب کاربری دارد، پس چه بهتر که مورد بهره برداری قرار بگیرد.»

جمشیدیان گفت: «در این ۱۸ سال فعالیت تنها کسی که همراه من بود و خیلی به من کمک کرد خانم جعفری مدیر مهدکودک گل‌های زندگی است. شما نمی‌دانید ما در این چند سال چه سختی‌هایی کشیدیم با اینحال بالاخره بازهم در حال ادامه راه هستیم.»

همراهی دولتی‌ها با غیردولتی‌ها
حسین زندی از مجریان این برنامه با اشاره به حضور علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این برنامه گفت: «این صمیمیت را به فال نیک می‌گیریم و گمان می نمایم اتفاق امروز انقدر اتفاق خوبی است که خوب است به ضعف‌ها توجه نکنیم. از شهر کتاب همدان، آموزشگاه موسیقی نی‌لبک و تشکل‌های غیردولتی که ما را در اجرا این برنامه یاری کردند، تشکر می‌کنم در چنین موقعیتی دیگر دولتی‌ها دارند به ما می‌پیوندند.»

وی ادامه داد: «ما تا این لحظه ندیده بودیم مدیران همدان به هم کاری با تشکل‌های غیردولتی گرایش داشته باشند و حضور آقای مالمیر در این برنامه اتفاق خوبی است و امیدوارم همه مدیران استان از این کار پیروی کنند.»

هم اینک بخوانید:   سالار عقیلی بعد از حادثه در آمل: تور کنسرتها بازهم با قدرت در شهرهای دیگر شمالی ادامه خواهد داشت

اجرا برنامه به وسیله کودکان آموزشگاه نی‌لبک و امضا و اهدای کتاب دوره مقدماتی موسیقی کودکان از جانب رضا جمشیدیان از دیگر بخش‌های این برنامه فرهنگی بود که شهروندان همدانی استقبال خوبی از آن کرده بودند.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع