آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

معرفی هیأت داوران جشنواره دهم | برگزاری مداوم جشنواره در استان کرمان همیشگی نیست

رسمی:معرفی هیأت داوران جشنواره دهم | اجرا مداوم جشنواره در استان کرمان همیشگی نیست

نشست رسانه ای مدیران اجرا جشنواره موسیقی فضاهای ایران در حالی برگزار شد که عده ای از اظهارت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان حاشیه ساز شد.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» و با استناد به گفته مهر، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای نشست مطبوعاتی جشنواره موسیقی فضاهای گفت: امیدواریم دهمین دوره اجرا جشنواره موسیقی فضاهای در سال ۹۶ بتواند قدمی در عرصه صیانت از موسیقی فضاهای ایران باشد، چرا که این نوع موسیقی با هر نگرشی که به آن نگاه کنیم، نیازمند خدمات رسانی است و اساساً ما با همین هدف که موسیقی اقوام ایران باید به تمام دنیا صادر شود، بعد از سال‌ها تعطیلی از سال قبلی اجرا آن را شروع کردیم و امیدواریم این روند درستی که در دوره‌های تازه اجرا جشنواره اتفاق افتاده، با تغییراتی که لازمه تحول زمانی است، نتیجا جشنواره را به نقطه مطلوبی برساند.

جشنواره موسیقی فضاهای، مکتب‌خانه‌ها و تولید آلبوم

وی ادامه داد: تغییراتی که در این دوره از جشنواره درمقایسه با دوره قبلی اتفاق افتاده، از پروسه خوب و رو به پیشرفتی دارا بوده که همکاران بنده در ستاد اجرایی تهران و کرمان تلاش مضاعفی را انجام دادند که امیدواریم طی روزهای سوم تا ششم تیرماه امسال بیننده رونق آن ها باشیم. به هر حال اجرا جشنواره موسیقی فضاهای تنها یکی از آیتم‌های حمایتی دولت از موسیقی فضاهای است. ما همزمان با اجرا این موضوع، موفق به تأسیس مکتب‌خانه‌های موسیقی فضاهای در عده ای از استان‌ها شدیم که این روند تداوم خواهد داشت و امیدواریم که بتوانیم بیننده افتتاح سه مکتب‌خانه دیگر در سه استان مختلف کشورمان باشیم.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد اضافه کرد: خدمات رسانی از آلبوم‌های ویژه موسیقی فضاهای که ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها عهده‌دار آن هستند، از نمونه آیتم‌های حمایتی دیگرمان در عرصه توجه به موسیقی فضاهای است. ما در این بین جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای را با تمرکز بر موسیقی فضاهای و مقامی ایران برگزار کردیم که با استناد به محدودیت‌های منابع مالی که مطمئناً حرکت در موسیقی فضاهای را کم می‌کند، به خودی خود اتفاقات با اهمیتی هستند که این امید می باشد در آتی استمرار بیابد.

حضور سه گروه خارجی در جشنواره‌ای که بین‌المللی نیست

طالبی با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته در قسمت پژوهش و مستند دهمین جشنواره موسیقی فضاهای ایران گفت: طی صحبت‌هایی که انجام گرفته، قرار بر این است تا غیر از حضور چندین عدد از پژوهشگران کشور آلمان در طول اجرا جشنواره برای برپایی نشست‌های تخصصی، گروه‌هایی از کشورهای افغانستان، ترکیه و تعدادی دیگر با مسئله «ایران فرهنگی» در جشنواره حضور بیابند که این مسئله به منزله بین‌المللی شدن جشنواره نیست، حتی تنها اقدامی برای توجه به مسئله ایران فرهنگی است که برای ما از ارزش بالایی دارا است.

علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان هم در این نشست مطبوعاتی ضمن معرفی خبری از روند فعالیت‌های انجام گرفته ستاد اجرایی جشنواره در استان کرمان شرح داد: با استناد به برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته، کارهای کمپانی‌کننده در این دوره از جشنواره غیر از کرمان در تعدادی دیگر از شهرهای استان، میزبان دوستداران موسیقی خواهد بود و ما بسیار خوشحالیم که این اجراها با روزهای گرامی و مبارک عید سعید فطر اتفاق می‌افتد و می‌تواند نشاط و شادابی مضاعفی را به شهروندان کرمانی تزریق کند. بر همین اساس شهرهای بم، برسیر، رفسنجان، سیرجان، زرند، انار، شهر بابک، جیرفت و نرماشیر میزبان کارهای کمپانی‌کننده در جشنواره موسیقی فضاهای خواهند بود.

هم اینک بخوانید:   علیرضا قربانی «فروغ» را در حضور مردم خواند | (تصویر و ویدئو)

خبرنگاران تهرانی در جشنواره نیستند

وی اضافه کرد: با استناد به تجربه‌ای که طی ادوار قبلی جشنواره به دست آورده، امسال تلاش کردیم تا بحث اجرایی کار را به مؤسسات مرتبط در استان کرمان ببریم و خودمان تنها با اسم ناظر کارها را دنبال کنیم. با این وجود پیرامون محل اسکان هم باید به این مسئله اشاره کنم که هنرمندان کمپانی‌کننده در بهترین هتل‌های کرمان مستقر خواهند شد که این می‌تواند اتفاق خوبی برای بحث تشریفات به حساب بیاید. با این وجود در طول انجام این فعالیت‌ها، ما با کمک دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه جشنواره موسیقی فضاهای را در استان کرمان راه‌اندازی کردیم و طی تعامل و ارتباطی که با هنرمندان تلاشگر عرصه موسیقی فضاهای انجام دادیم، هم‌اکنون در موقعیت فرضیه‌آلی به سر می‌بریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان پیشتر صحبت های خود که با حاشیه و انتقاد چندین عدد از خبرنگاران همراه شد، اظهار کرد: تولید چندین عدد از کارهای انتخاب موسیقی فضاهای در شکل یک سری صوتی و معرفی آن در روزهای اجرا جشنواره، اجرای چندین عدد از کارهای کمپانی‌کننده در محیط باز، مراکز تفریحی و ابنیه تاریخی استان کرمان از نمونه برنامه‌هایی است که ما در این دوره از جشنواره برای به هر میزان بهتر برگزار کردن آنها تلاش کردیم. با این وجود با استناد به سؤالاتی که خبرنگاران محترم پیرامون نحوه حضورشان برای پوشش مطبوعاتی جشنواره از ما می‌کردند، باید به این نکته اشاره کنیم که با استناد به بهره برداری از ظرفیت مطبوعاتی استان کرمان و کمبود منابع مالی، از پذیرش خبرنگاران تخصصی عرصه موسیقی در تهران برای حضور در جشنواره معذوریم و امیدواریم در فرصت دیگری خدمتگزار عزیزان باشیم.

اظهارات علیزاده در باب عدم حضور خبرنگاران  تخصصی عرصه موسیقی در روزهای اجرا جشنواره موسیقی فضاهای به شکلی بود که چندین عدد از حاضران در نشست به این اظهارات واکنش تندی نمایش دادند.

آقای دبیر گزارش می‌دهد

احمد صدری دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی فضاهای ایران نیز در این نشست گفت: دهمین دوره اجرا جشنواره موسیقی فضاهای اختصاص به مسئله «منظومه‌خوانی» دارد؛ در چنین شرایطی ست که که سال قبلی ما محور اجرای کارهای را به اجرای «شادیانه‌ها» اختصاص داده بودیم و امسال به این نتیجه رسیدیم که پیرامون «منظومه‌خوانی» آثاری را در جشنواره کمپانی دهیم.

وی ادامه داد: بخش «راویان اصالت» یکی از بخش‌های اصلی این دوره از جشنواره است که در این فضا تلاش کردیم تا از عزیزانی دعوت کنیم که کمتر در جشنواره حضور داشته‌اند با اینحال کارهای بسیار خوبی را در عرصه‌های مختلف تولید کرده‌اند. در قسمت پیشکسوتان نیز سیاست ما با استناد به مواردی بود که در فراخوان اعلام کرده بودیم با اینحال متأسفانه عده ای از هنرمندان عزیز ما در قسمت پیشکسوتان بدون اینکه فراخوانی با دقت بخوانند، آثاری را ارسال کرده‌اند که اساساً منظومه‌خوانی نبود. کما اینکه ما بر این باوریم منظومه‌نوازی، منظومه‌خوانی نیست؛ از این جهت فضا به گونه‌ای دیزاین شد که کارهای ارسال شده، غربالگری شد و کارهای به بخش نهایی راه یافتند.

صدری تأکید کرد: ما در این دوره از پیشکسوتانی دعوت کردیم که تا به امروز کمتر در جشنواره حضور داشتند با اینحال کارشان واجد اصالت و تکنیک‌های قوی است. این نکته را هم باید بگویم که در قسمت اجرای «راویان اصالت» مسئله به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که بعد از انتهای هر اجرا، عده ای از اساتید هم به اجرای آثارشان می‌پردازند.

هم اینک بخوانید:   «محسن شریفیان» برای اجرای کنسرت عازم وین شد

دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی فضاهای ایران با اشاره به بخش پژوهش جشنواره نیز گفت: ما در این دوره از جشنواره ۱۰ تا ۲۰ نشست پژوهشی با مسئله «منظومه‌خوانی» همراه با اجرای موسیقی داریم؛ در چنین شرایطی ست که که در طول اجرا جشنواره با شرایطی که قبلاً آگاهی رسانی شده بود، پژوهشگرانی از کشور آلمان کارگاه‌های آموزشی را برای پژوهشگران جاهای مختلف ایران که از قبل درمقایسه با ثبت‌اسم خود اقدام کرده بودند، برگزار می‌کنند. به هر حال تمام تلاش‌ها انجام گرفته که ما در این برهه از جشنواره بیشتر به سوی کیفیت برویم تا کمیت.

بودجه جشنواره ۵۰۰ میلیون تومان است

فرزاد طالبی در قسمت پرسش و جواب نشست مطبوعاتی دهمین جشنواره موسیقی فضاهای ایران نیز به مسئله بودجه جشنواره اشاره نمود و گفت: رقم پیش‌بینی شده ما برای اجرا این دوره از جشنواره ۵۰۰ میلیون تومان است که ۲۵۰ میلیون تومان آن از روش استانداری کرمان و ۲۵۰ میلیون تومان نیز از طرف دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأمین خواهد شد.

ایشان در جواب به پرسشی مبنی بر تغییر دبیر این دوره از جشنواره گفت: آقای صدری در دوره پیشین جشنواره نیز با اسم یکی از ارکان اصلی این موضوع همراه با ما حضور داشته‌اند و این موضوع تازه ای نیست که ما امسال از حضور ایشان با اسم دبیر علمی جشنواره استفاده کرده‌ایم، به هر حال آقای ایرج نریمانی در این دوره امکان حضور را نداشتند و ما با استناد به تخصص و زحمات سال قبلی آقای صدری برای جشنواره، ایشان را با اسم دبیر انتخاب کردیم.

احمد صدری نیز در جواب به این پرسش که از وی پیرامون نبردی بودن جشنواره سؤال شد، عنوان کرد: بنده از سال قبلی تا همین امروز طی گفتگو‌های متعدد گفته بودم که بخش نبردی جشنواره در حالت برگزیدگی قرار دارد و به هیچ عنوان حالت کنکوری نفر اول تا سوم در جشنواره حکمفرما نیست. اساساً مسئله اصلی هم این است که آیا می‌توان بین منظومه‌خوان‌های فرهنگ‌های مختلف کار را نبردی برقرار کرد؟ که به نظر من اگر منظور اصلی ما موسیقی است، حتماً این موضوع‌ها می‌افتد.

وی اضافه کرد: ما با استناد به فضایی که دیزاین کرده‌ایم، مسئله را از این زاویه داوری می‌کنیم که موسیقی هر منطقه ای متناسب با فرهنگ خودشان به وسیله صاحبنظران سنجیده می‌شود. ما نمی‌توانیم شرایط اجرا جشنواره‌ای که ۹ دوره در حال اجرا است را تغییر بدهیم با این وجود که ما برای سال‌های بعد تصمیم گرفتیم تا اتاق فکر را دیزاین کنیم و با استناد به آن درمقایسه با نحوه اجرا جشنواره اعمال ضروری را انجام دهیم.

اجرا مداوم جشنواره در استان کرمان همیشگی نیست

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بخش از نشست در جواب به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر ضرورت اجرا جشنواره موسیقی فضاهای در استان کرمان شرح داد: با شرایطی که می‌دانید مدتی قبل تفاهمنامه سه ساله‌ای برای اجرا جشنواره موسیقی فضاهای کرمان طی سه دوره به امضا رسید که امسال بیننده دومین دوره اجرا آن هستیم. بنده هم باور دارم که این جشنواره می‌تواند در شهرهای دیگر هم اجرا شود. این حکم قطعی نیست که جشنواره در کرمان باقی خواهد ماند.

هم اینک بخوانید:   تازه ترین تمدید تابستانی آواز پارسی ناظری ها

وی ادامه داد: با این وجود ما همزمان با اجرا جشنواره موسیقی فضاهای در سه استان گیلان، آذربایجان و لرستان، سه هفته موسیقی فضاهای را برگزار خواهیم کرد که می‌توانیم اقدام مناسبی برای اجرا اتفاقات مرتبط با موسیقی فضاهای در دیگر استان‌ها باشیم. به هر حال اگر ما ببینیم ظرفیت استان کرمان کفایت اجرا خوب جشنواره را نمی‌کند، با دوستان صحبت کرده و با شیوه دیگری درمقایسه با اجرا جشنواره اقدام می‌کنیم.

علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در جواب این پرسش که چرا اقدام مستمری در پذیرش گردشگران خارجی برای حضور در این جشنواره اتفاق نمی‌افتد؟ اظهار کرد: ما از سال قبلی با رایزنی‌ها و مکاتباتی که با مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان داشتیم، تلاش کردیم تا مسئله اجرا جشنواره را از روش آژانس‌های مسافرتی و حضور گردشگران در جشنواره دنبال کنیم که امسال اعمال خوبی در این عرصه انجام گرفته که خیلی زود بیننده رفتار درآمدن آن خواهیم بود.

معرفی هیأت داوران جشنواره دهم

احمد صدری در جواب به پرسشی مبنی بر معرفی هیأت داوران جشنواره گفت: در طول اجرا جشنواره، بنده و کیوان پهلوان عضو ثابت هیأت داوران هستیم که همراه با ما دو تا سه هنرمند مطرح موسیقی فضاهای متناسب با نوع برنامه اجرا شده استفاده می‌شود و با استناد به آن و شاخصه‌های موسیقی منطقه و استانداردهای موجود، داوری اتفاق می‌افتد.

دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی فضاهای با اشاره به نارضایتی عده ای از پیشکسوتان از نحوه توجه ستاد جشنواره به آنها تصریح کرد: بله باید پیشکسوتان از محیط موجود ناراضی باشند با اینحال این به منزله بی‌توجهی ما درمقایسه با آنها نیست چرا که هر یک از افرادی که در دبیرخانه جشنواره موسیقی فضاهای فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجام می‌دهند، با این عزیزان رفاقت فراوانی دارند و هیچ‌گاه دوست ندارند که به آنها بی‌حرمتی شود. ما هم دوست داریم این عزیزان در لحظه اجرا جشنواره از بهترین قابلیت ها بهره ببرند. واقعاً نمی‌خواهم بهانه‌ای بیاورم با اینحال عده ای از مشکلات می باشد که از دست ما خارج است. با اسم نمونه من چگونه می‌توانم بلیت اینترنتی هواپیما را به یک هنرمندی که در روستا ساکن است، برسانم؟ به هر ترتیب مطمئن باشید من علاقه مندم حرمت این آدم‌ها حفظ شود و شما یقین داشته باشید که سطح کیفی این دوره از جشنواره بسیار بالاتر رفته است.

صدری در قسمت پایانی صحبت‌های خود به مسئله بودجه گروه‌های کمپانی‌کننده نیز اشاره نمود و گفت: در قسمت «راویان اصالت» تمامی رقم دستمزدها شکل ثابتی دارد و ما تلاش کردیم که روند اهدای جوایز به گونه‌ای باشد که تبعیضی میان هنرمندان وجود نداشته باشد.

در انتهای این نشست، از پوستر دهمین جشنواره موسیقی فضاهای ایران با هنرمندی پرویز بیانی معرفی شد.دهمین جشنواره موسیقی فضاهای ایران از سوم تا ششم تیرماه امسال در شهرهای مختلف استان کرمان برگزار می‌شود.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع