آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

فرزاد مرادی: رستاک بدون «سیامک سپهری» رستاک نیست

فرزاد مرادی: رستاک بدون «سیامک سپهری» رستاک نیست

فرزاد مرادی

موسیقی ایرانیان – آذین آموزگار: هفته قبل خبری در یکی از خبرگزاری ها پخش شده بود که با این وجود بیشتر یک حدس و گمان بود و این پرسش را مطرح می‌کرد که آیا «سیامک سپهری» از «رستاک» جدا شده است؟ سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» برای پیگیری این خبر و یافتن پاسخی برای آن، گفتگویی با «فرزاد مرادی» انجام داده‌ که پیشتر می‌خوانید. فرزاد مرادی از عضو های هسته اصلی تشکیل‌دهنده رستاک، خواننده گروه و در غیاب سیامک سپهری سرپرست گروه بود و مطمئنا آنچه که ایشان بیان می کند سندیت قطعی‌تری دارد رابطه با آنچه در این گروه خوب و موفق موسیقی ایران می‌گذرد.

* در خبرها این حدس و گمان شده که سیامک سپهری از گروه رستاک جدا شده یا در آستانه جدا شدن است. آیا این خبر تایید نشده واقعیت دارد و این گمانه درست است؟
من هم این خبر را خواندم که در سایت‌های مختلف پخش شده بود. این حدس و گمان را آقای آرش نصیری انجام دادند و با استناد به قراینی که ایشان کنار هم چیدند درست به ذهن خطور میکند با این وجود در اصل حقیقت ندارد. چیزی که اتفاق افتاد این است که سیامک الان حدود پنج شش ماه هست که با ما نیست و ایشان هم همین را نوشتند و براساس آن فکر کردند که آقای سپهری از گروه جدا شده با اینحال اصل مسئله این نیست.

ممکن است نزدیک به بیست سال بود که رستاک داشت به سختی کار می‌کرد و سیامک هم در بیشتر مواقع در قلب این تلاش و کار بود. ما در در طول این سال‌ها در بیشتر مواقع به سختی و جدیت کار کردیم، مخصوصا سر آلبوم چهارم ما که فرسایشی بود، به همین خاطر سیامک واقعا نیاز به استراحت داشت.

 

* با این شرح شما در حقیقت آقای سپهری خواسته به اصطلاح رفرش کند.
بله. دقیقا با همین هدف. قبل از اینکه برود هم کار را تقسیم کرد و مسئولیت‌هایی که داشت را به ما واگذار کرد با این اطمینان که ما می‌توانیم از پس آن بر بیاییم.

 

* کی این موضوع افتاد؟

گروه موسیقی رستاک

گروه موسیقی رستاک

بعد از اینکه آلبوم چهارم ما یعنی «میان خورشیدهای در بیشتر مواقع» پخش شد و ما کنسرت تهران را هم برگزار کردیم. اینها مرتبط به قبل از روزهای فاطمیه بود و خودم فکر می‌کردم سیامک بعد از روزهای فاطمیه که حدودا سه هفته هست و کنسرت‌ها هم تعطیل هست برمی‌گردد با اینحال ایشان، این تعطیلات را رفت مالزی پیش خواهرش و بعد احساس کرد اگر بیشتر بماند خوب است و حدودا دو ماه آنجا ماند. در اجراهایی که ما بدون حضور سیامک رفتیم، مسئولیت سرپرستی را به من داده بودند و من با کمک بچه‌ها کار را پیش بردم. در کنسرت‌های ما اکبر جای سیامک می‌نشست و رهبری ارکستر را انجام می‌داد و همه بچه‌ها هر یک مسئولیت‌هایی که داشتند را انجام دادند و خدا را شکر کارها خوب پیش رفت. در این مدت کنسرت‌هایی جدی داشتیم.

هم اینک بخوانید:   گپُ و گفت خودمانی با «پروین بهمنی»

 

* چه کنسرت‌هایی داشتید؟
به مناسبت عید نوروز یک کنسرت در فرانکفورت آلمان داشتیم و بعد هم تمدید کنسرت تهران بود که در روزهای عید و در دو سانس اجرا کردیم. این دو اجرا را بدون سیامک رفیتم. بعد یک اجرا هم در سلیمانیه عراق داشتیم که آنجا هم نبود. برنامه‌های داخلی و همایش هم بود که در آنجاها هم که مطمئنا نبود. الان حدودا پنج ماه و نیم هست که سیامک سپهری روی استیج نیامده…

 

* پس کسی که این حدس و گمان را انجام داده حق داشته (خنده)
(خنده) بله. کسی که از دور ببیند شرایط همین را نشان می‌دهد و آن نوشته خیلی هم خوب نوشته شده بود با اینحال حقیقت اینهایی هست که گفتم. سیامک وقتی که رفت مسئولیت اداره کل گروه را داد به پدرشان آقای منوچهر سپهری و مسئولین بخش هنری کار به من واگذار شد که از همه قدیمی‌تر بودم و به نحوی ریش سفید شمرده می‌شوم. (خنده) من هم تقسیم کار کردم و اکبرمحسنی‌پور تمرینات را انجام می‌داد و روی صحنه هم جای سیامک کار هماهنگی را انجام می‌داد.

 

* در آن دو ماه که سیامک سپهری نبود و در خارج از ایران هم بود، آیا بطور کلی از گروه جدا شده بود و با هم هیچ مراوده ای نداشتید؟
مراوده ما در حد چند تا تلفن بود. تلفن می‌زد و می‌پرسید آیا کارها روی رسم هست یا نه. من گمان می نمایم در این مدت تنها سه یا چهار بار با سیامک رابطه گرفتم. یکدفعه عید را به ایشان تبریک گفتم، یکی دو بار هم زنگ زدم که بگویم همه چیز خوب است و نگران کننده نیست. خودم دوست نداشتم فکرش درگیر اینجا باشد و می‌خواستم خوب استراحت کند. به ایشان گفتم تو خیالت راحت باشد، همه کارها خوب است. بالاخره ما با سیامک چندین ساله اجرا کردیم و کارهای ما هم حدودا روتین شده و هر کس وظایف خودش را می‌داند، با استناد به این نگران کننده نبود.

 

* پس آقای سپهری باز هم می‌تواند نباشد

سیامک سپهری و فرزاد مرادی

سیامک سپهری و فرزاد مرادی

نه دیگر. بس است (خنده). سیامک مرکز ثقل گروه رستاک است. حضور ایشان در همه تصمیم‌گیری‌ها ضروری است، مخصوصا در تولید قطعات. درست است که ما تصمیمات‌مان را جمعی می‌گیریم و کارمان را تیمی ‌انجام می‌دهیم با این وجود به هر حال یک نفر هست که راه را نشان می‌دهد، برآیند صحبت‌های همه عضو های گروه را نتیجه گیری می‌کند، تصمیم اصلی را می‌گیرد و این شخص سیامک هست. در شکلی که ما کار می‌کنیم، بچه‌های گروه رستاک همه فرضیه‌پرداز شده‌اند، برای اینکه سیامک از اول همه را در تصمیم‌گیری‌ها هم کاری می‌داد. ما الان عادت کرده ایم به فرضیه‌پردازی و بیان فرضیه‌ها و عقاید. ما عادت کرده‌ایم به اینکه مکررا موسیقی گوش کنیم و فرضیه‌ها را ایجاد و آن را معرفی بدهیم. وقتیکه دور هم جمع می‌شویم امکان دارد من ده تا فرضیه بدهم، یکی دیگر شش تا و یکی دوازده تا و سر جمع صد تا فرضیه می‌آید وسط. اکثر این فرضیه‌ها هم زیباست و ممکن است اگر یک نفر دیگر مسئول نتیجه گیری این فرضیه‌ها باشد طور دیگری ببیند با اینحال چیدمانی که سیامک دارد اصولی و رستاکی‌ست. می‌دانید که سیامک سپهری خودش آهنگسازی خوانده وفارغ‌التحصیل موسیقی از دانشگاه تهران است. قبلا ایشان خودش آهنگ می‌تولید و ما می‌رفتیم توی استودیو می‌زدیم و بعد کم‌کم شکل کار تغییر کرد و گروهی شد. ما فرضیه می‌دهیم و سیامک با فرضیه‌ها و خواست زیبایی‌شناسانه‌ای که دارد این فرضیه‌ها را کنار هم می‌چیند و بالاخره خروجی آن می‌شود یک کار رستاکی که فرضیه‌هایش از همه اعضاء گروه هست و مهندسی سیامک روی آن نهایی‌اش کرده است.

هم اینک بخوانید:   گپُ و گفت «موسیقی ایرانیان» با «فرامرز گرمرودی» پیرامون داشته های موسیقی ایران و آذربایجان

 

* یعنی تنظیم نهایی کارها با آقای سپهری‌ست
بله. ایشان غیر از اینکه خودش هم همراه همه ما فرضیه می‌دهد، تصمیم‌گیری نهایی فرضیه‌ها و تنطیم نهایی کار را انجام می‌دهد و خلاصه اینکه حرف آخر را می‌زند.

 

* الان چند ماه هست که سیامک سپهری نیست و کارها با استناد به رسم انجام می‌شود. آیا بالاخره گروه رستاک را بدون ایشان میتوانید فرض کنید؟ آیا امکان دارد آلبومی ‌از رستاک پخش شود که سیامک سپهری در آن نباشد؟
من گمان می نمایم اگر این موضوع بیافتد دیگر آن کار رستاکی نیست چون در بیشتر مواقع مهر سیامک روی کارهای گروه رستاک بوده. ایشان با حس زیباشناسانه‌ای که داشته فرضیه‌های ما را کنار هم قرار داده و به نتیجا رسانده. بدون سیامک فرضیه‌های ما به نتیجا نمی‌رسد.ما فرضیه می‌دهیم با اینحال انتخاب آن فرضیه‌ها و چیدمان آنها کنار هم خیلی مهم است که این کار را سیامک انجام می‌دهد. مثلا ما می‌نشسنیم با هم صحبت می‌کنیم که آلبوم بعدی را به چه نحو ببندیم. ایشان نظرها همه را جمع می‌کند و با استناد به آن و نظراتی که خودش دارد برای آلبوم یک استراتژی دیزاین می‌کند.

 

* اولین باری که سیامک سپهری به گروه بر می‌گردد کی هست؟
در همین کنسرت ما که ۹ مرداد برگزار می‌شود سیامک بر می‌گردد. ما گفتیم دیگر خیلی به تو خوش قبلی. استراحت دیگر بس است (خنده) گمان می نمایم دیگر فراوانی استراحت کرده.

 

* وقتی آقای سپهری نبود چه حسی داشتید؟
تجربه عجیبی بود با وجود این خیلی سخت بود. من هیچ وقت تصور نمی‌کردم روزی برسد ما اجرایی داشته باشیم که سیامک روی استیج نباشد. در طول این بیست سال که با هم بودیم تنها یکدفعه این موضوع افتاد و آن هم وقتی بود پای سیامک آسیب دیده بود و نمی‌موفق شد بیاید روی استیج و ما یک اجرا را بدون ایشان رفتیم. تجسم اینکه ما بدون سیامک برویم روی استیج خیلی سخت بود. برخی وقت‌ها شده که بهزاد که خواننده گروه بوده روی استج نیامد. مثلا در اجرای فرانسه و بلژیک، که همان موقع جریان بمب‌گذاری‌ها در فرانسه و بلژیک بود، برای بهزاد سخت پیش که نتوانست با ما بیاید و ما بدون ایشان رفتیم.به علاوه از طرف دیگر تا الان پیش نیامده که بچه‌ها بدون من اجرا داشته باشند با اینحال مطمئنا بدون من هم قادر اند اجرا کنند با اینحال تجسم اینکه ما بدون سیامک اجرا کنیم اصلا برای من متصور نبود. سیامک غیر از ساز زدن بچه‌ها را رهبری می‌کند و آن انرژی که رد و بدل می‌شد و آرامشی که حضورش روی صحنه ایجاد می‌کند هم خیلی موثر است.

هم اینک بخوانید:   گفتگوی مفصل «موسیقی ایرانیان» با «کریم صالح عظیمی» به بهانهٔ هفتادمین سال تولد این استاد موسیقی ایرانی

 

* وقتی روی صحنه می‌رفتید و سمت راست تان سیامک را نمی‌دیدید چه حسی داشتید؟

فرزاد مرادی

فرزاد مرادی

واقعا روزهای اول برای من سخت بود. برای همه سخت بود با این وجود چیزی که به ما آرامش می‌داد این بود که سیامک استراحت کند، ریلکس می‌شود و با همان انرژی برگردد و قدرتش ده برابر می‌شود. خیالم راحت بود که سیامک عزیز ما به استراحت نیاز داشت و دارد استراحت می‌کند و برای همین سختی کار برای من راحت می‌شد و سعی هم می‌کردیم که زیاد مزاحمش نشویم. با این وجود سختی که می‌گویم، سختی فکری و مسئولیت انجام کار هست وگرنه ساز زدن و اجرای موسیقی که برای ما لذت‌بخش است. منظورم از سختی، سختی تحمل جای خالی سیامک بود، چون ما در گروه خیلی با هم وابسته و مانند خانواده هستیم.

 

* علی الخصوص شما که قدیمی‌تر هستید و از اول هم توی گروه بودید
بله. ما با هم زندگی می‌کنیم. من خودم از صبح که بیدار می‌شوم همه فکرم رستاک است تا شب، از این جهت در بیشتر مواقع سیامک در ذهنم هست و حدودا هر روز می‌بینمش. ما در طول سال عضو های خانواده‌مان را کم می‌بینیم. برادر دیگرم الان تهران است و ممکن است در سال بیشتر از سه چهار مرتبه نبینم و ممکن است اگر بهزاد در گروه نبود هم ایشان را هم کم می‌دیدم. من و بهزاد رابطه مان مانند برادر نیست، مانند دو همکار است، و رابطه من و سیامک مانند دو همکار نیست، مانند دو برادر است. بالانسی این وسط هست؛ یک چیزی بین برادری و خانواده. برای همین هست که خلاء سیامک زیاد حس می‌شد و انکار در یک تاریخ دیگری داشتیم زندگی می‌کردیم. الان خوشحالم و این حس را دارم که کنسرت ۹ مرداد ما خیلی خوب می‌شود.

این نکته را هم بگویم وقتی که سیامک نبود عمده فعالیت ما معطوف شده بود به کنسرت و کاری دیگری نمی‌شد کرد. الان که از نو سیامک آمده داریم استارت می‌زنیم برای کار تازه و کار روی موسیقی جاهای تازه.

 

* در محیط مجازی عکسی از شما و برادرتان بهزاد همراه با محمدرضا هدایتی پخش شده بود. آیا هم کاری با آقای هدایتی هم جزو برنامه‌های تازه است؟
آقای هدایتی صدای گرمی‌ دارد و از علاقمندان جدی موسیقی جاهای است و مخصوصا ترانه‌های منطقه خودش زاهدان و زابل را خیلی دلچسب می‌خواند. بله. برنامه ریزی شده است کارهایی هم بکنیم با اینحال اجازه بدهید وارد نکات نشوم. خیلی زود اخبار خوبی پیرامون این مثال خواهید شنید.

اگر به موسیقی سنتی علاقه مند هستید و دوست دارید گفتگو با خوانندگان موسیقی سنتی را پیگیری کنید با آرتلی همراه باشید. به علاوه از طرف دیگر خواهشمندیم دوستان خود را به جمع ما بیافزایید.

لینک منبع