آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

غلامرضا صنعتگر: پدربزرگم امام رضا را به جوادش قسم داد و اکنون من «غلامرضا» هستم

غلامرضا صنعتگر: پدربزرگم امام رضا را به جوادش قسم داد و اکنون من «غلامرضا» هستم

یکی از قطعات ماندگار در وصف حضرت امام رضا(ع)، «میشه ضامنم بشی» با صدای «غلامرضا صنعتگر» است. این اثر مخاطبان فراوانی در نقاط مختلف ایران دارد و به توجه به اینکه موسیقی آن برای منطقه جنوب است با اینحال به دل عموم مخاطبان نشسته است. غلامرضا صنعتگر اخیرا در گفتگو «ماوا» جزئیات با مزه ای پیرامون این اثر مطرح نموده است.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» و با استناد به گفته موسیقی ما، ایشان در این گفتگو ابتدا پیرامون شروع کارش عنوان کرد:«باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که یا متأسفانه من شاگرد هیچ استادی نبودم و سازهایی که می‌نوازم را خودم یاد گرفتم و این مسئله به نحوی در جنوب کشور باب است. زمانی به موسیقی خیلی علاقه‌مند شدم که «واروژان» را شناختم و دوست داشتم سبک و سیاق واروژان را دنبال کنم. همراه با آن دوست نداشتم صدای هیچکسی را تقلید کنم. من در ابتدای کار و روزی که دست چپ و راست خودم را شناختم به این نتیجه رسیدم اگر خاکی‌بودن را درک نکنید مطمئناً آن هنر، هنر نیست. در بیشتر مواقع احساس می‌کنم سِن اصلی آن است که پایین بیایید و همراه با مردم باشید و امیدوارم قابل باشم.»

ایشان سپس گفت: «مرحوم ابراهیم منصفی نازنین و بزرگوار یکی از فوندانسیون‌های بزرگ شهر ما بودند.»

غلامرضا صنعتگر خواننده موسیقی پاپ کشورمان که ایشان را بیشتر با آهنگ مشهور امام رضا (ع) می شناسند، در باب عشق خود به امام رضا(ع) گفت: این رابطه برمی گردد به ۴۱ سال پیش که من هنوز به دنیا نیامده بودم و پدربزرگ من دست مادر من را گرفت و به مشهدالرضا برد و امام رضا را به جوادش قسم داد که نوه ای به من بده تا من اسم ایشان را «غلامرضا» بگذارم.

هم اینک بخوانید:   کنسرت «سعید شهروز» در تهران برگزار می‌شود

وی اضافه کرد: من وقتی به یک سنی رسیدم همه می گفتند تو مدیون امام رضایی، به همین خاطر در بیشتر مواقع من در ذهنم بود که کاری را برای امام رضا (ع) بخوانم که غیر از اینکه خودم از آن لذت ببرم، حتی اطرافیانم هم از این کار لذت ببرند و به دلیل آن کار من بتوانم دلها را روانه مشهدالرضا کنم.

خواننده پاپ کشورمان با بیان اینکه رفتم و از امام رضا(ع) مدد گرفتم تا بتوانم کاری خوب تقدیم امام رضا(ع) کنم، گفت: مرحله به مرحله کار امام رضا(ع) را با وضو انجام دادیم.

صنعتگر با اشاره به مردم هرمزگان نیز اضافه کرد: ما افرادی در هرمزگان و بندرعباس داریم که به هزار و یک دلیل دست شان به ضریح امام رضا(ع) نمی رسد و به امامزاده سیدمظفر دخیل می بندند. سیدمظفر اینقدر آقاست و اینقدر برای مردم بندرعباس و هرمزگان عزیز است که هیچکس دست خالی از کنار ایشان نرفته است و من خودم از خادمین آن امامزاده هستم.

ایشان به علاوه از طرف دیگر به خاطره‌ای جالب هم اشاره داشت:«چندین سال است که این افتخار نصیب من شده و از مددکاران افتخاری زندان هستم. یکدفعه برای اجرا به یک زندان رفته بودم. قبل از اینکه روی استیج بروم شخصی دست من را گرفت و گفت که دل من خیلی هوای امام رضا(ع) را کرده و این کار را الان می‌توانی بخوانی؟ گفتم که روی صحنه می‌خوانم با اینحال گفت که همین الان برایم بخوان و دیدم که گریه می‌کند. ایشان گفت به امام رضا(ع) بگو که من هفت سال است دخترم را ندیده‌ام با این وجود من گفتم که ایشان امام رضا (ع) برای همه مردم ایران است. من وارد کار شدم و رضایت گرفتیم و این یکی از شیرین‌ترین خاطرات برای من است. در لحظه دیگری در بیمارستان مغز و استخوان شریعتی بودم و خیلی منقلب شدم چون تکیه‌گاه بچه دوازده ساله بیشتر پدر و مادرش است. وقتی که گوشی را برداشتم ایشان گفت چگونه امام رضا(ع) به تو نظر کرد؟ و یک مصرع که برای ایشان خواندم حالم بد شد. این رسالت در بیشتر مواقع برگردن ما است و در بیشتر مواقع از خدا می‌خواهم این توفیق را نصیب ما کند که برای هم نوع خودمان استفاده بهینه را ببریم.»

هم اینک بخوانید:   «علی لهراسبی» در تهران به روی صحنه می‌رود

صنعتگر نهایتاً گفت:«در وقتی که حالم خیلی بد بود قطعه‌ای به اسم هنوزم سرپام را کار کردم که تنظیمش از معین راهبر بود. وقتی که درد به سراغمان می‌آید بیشتر سرمان را بالا می‌گیریم و متأسفانه وقتی که درد سراغمان می‌آید بیشتر به خاطر این بزرگان رئوف می‌افتیم. در بیشتر مواقع از خدا خواستم که من را با خودم امتحان کند و با عزیزانم من را امتحان نکند. در تمام مراحل زندگی گفتم الحمدلله و قصد دارم کاری برای تشکر از امام رضا(ع) بخوانم.»

 

اگر به موسیقی های پاپ، راک و یا تلفیقی علاقه مند هستید در بیشتر مواقع آرتلی را پیگیری کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانیددوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع