آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

علیرضا قربانی «فروغ» را در حضور مردم خواند | (عکس و ویدئو)

علیرضا قربانی «فروغ» را در حضور مردم خواند | (تصویر و ویدئو)

«علیرضا قربانی» در اولین شب از اجرای کنسرت «فروغ» ضمن اجرای کارهای منتخبی از تازه ترین آلبومش، به خاطر زنده یاد پرویز مشکاتیان هم قطعه ای را اجرا کرد.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، علیرضا قربانی شنبه شب سوم تیرماه و در اولین شب از کنسرت «فروغ» که با استقبال خوب مخاطبان در تالار وحدت به صحنه رفت ضمن اجرای کارهای منتخبی از تازه ترین آلبومش، به خاطر پرویز مشکاتیان قطعه ای را به علاقه مندان معرفی کرد.

در این کنسرت که مدتی قبل به منظور ابراز همدردی با شهدای فاجعه تروریستی تهران باطل شده بود، علیرضا قربانی اجرای کارهای منتخب تازه ترین آلبومش به آهنگسازی سامان صمیمی را با اجرای قطعه «خرقه رقصان» شروع کرد. قطعاتی چون «جام صبوحی»، «مستانه می‌گریزی» از آثاری بودند که ایشان پیشتر برای علاقه مندان خواند.

قربانی بعد از اجرای قطعه «مستانه می گریزی» که با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد ضمن خیرمقدم به تماشاگران شرح داد: خیلی خوشحالیم که شرایطی برای من و تیم هنرمندی که مرا همراهی می‌کنند بوجود آمد تا بتوانیم باز هم اجرا داشته باشیم.

وی با اشاره به حوادث تروریستی دو هفته قبل در تهران اظهار کرد: بعد از این حوادث تروریستی تاریخ اجرا کنسرت را تغییر دادیم و به توجه به اینکه اعمال ایمنی در آن وقت وجود داشت، با اینحال به احترام خانواده‌های داغدار کنسرت را باطل کردیم و برای اجرا مجدد آن همراهی‌های فراوانی داشتیم تا همه‌چیز از نو هماهنگ شد.

کنسرت با تکنوازی کمانچه سامان صمیمی ادامه پیدا کرد و سپس قطعه بی‌کلام «رنگارنگ» اجرا شد. انتهای بخش اول این کنسرت  هم قطعه «فروغ» بود  بعد از ۱۵ دقیقه استراحت، قربانی در حالی‌که هنوز پرده‌های روی صحنه کنار نرفته بود، روی صحنه آمد و ایستاده قطعه «میخانه درافتاده» با شعر مولانا را اجرا کرد و سپس با کنار رفتن پرده‌های روی صحنه گروه قطعه «اشک» را نواختند.

کنسرت علیرضا قربانی

«شهره شهر» و «سجده عقل» با شعر علیرضا کلیایی، «بیداد» با نوازندگی سه تار علیرضا قربانی بخش های دیگر کنسرت فروغ را تشکیل می دادند. انتهای‌بخش این کنسرت نیز اجرای قطعه «عاشقانه» با شعری از فروغ فرخزاد بود.

هم اینک بخوانید:   «ودود موذن‌زاده» برای «اردبیل» می خواند

بعد از این اجرا قربانی و نوازندگان گروه به اشتراک ترغیب‌های مردم از صحنه خارج شدند، با اینحال با اینکه عقربه‌های ساعت به نیمه شب نزدیک می‌شد، حاضران خیال خروج از تالار را نداشتند و با دست زدن‌های پی در پی آن‌ها قربانی به صحنه برگشت و این‌بار به اشتراک صداهای حاضران که تقاضای اجرای قطعه «ارغوان» را داشتند، عنوان کرد: «ارغوان» را به دفعات و به دفعات اجرا کرده‌ایم، این‌بار برای شما کار دیگری را حاضر داریم، قطعه‌ای که به گوش همه شما آشناست و آهنگساز آن در سیر تصنیف‌سازی دست به ابداعاتی زد و با استناد به شناختی که از ادبیات و شعر داشت، بعد از استادانی چون پروزی یاحقی و علی تجویدی شیوه تازه ای را در آهنگسازی ایجاد کرد و امروز گوش ما نیز به این سبک از موسیقی آشناست.

ایشان در این بخش از کنسرت که کارگردانی آن بر عهده رضا موسوی بود، گفت: این قطعه را به روح این استاد (پرویز مشکاتیان ) تقدیم می‌کنم که برگ برنده‌ای در تاریخ فرهنگ و هنر ایران زمین هستند.

قربانی سپس قطعه «مرا عاشق» از مولانا را برای حاضران در تالار اجرا کرد.

با اینکه قربانی به آهنگساز این اثر اشاره نکرد با اینحال قطعه «مرا عاشق» با صدای شهرام ناظری و آهنگسازی پرویز مشکاتیان در آلبوم «لاله بهار» پخش شده بود.

پویا سرایی نوازنده سنتور، میلاد محمدی نوازنده تار و شورانگیز، نیلوفر محبی نوازنده ویولن،محسن عبادی نوازنده ویولن، پریسا پیرزاده نوازنده ویولا، ماکان خویی نژاد نوازنده ویولنسل، فرشید پاتینیان نوازنده کنترباس، زکریا یوسفی نوازنده سازهای کوبه ای، بهتاش ابوالقاسم نوازنده سازهای کوبه ای، سامان صمیمی اهنگسازونوازنده کمانچه و سه تار، سید علی اصغر رضوی مدیر اجرا، مهسا نعمت امور اجرایی گروه اجرایی کنسرت فروغ به تهیه کنندگی موسسه فرهنگی هنری آهنگ شور و شوق را تشکیل می دادند.

هم اینک بخوانید:   «ردیف سازی تنبور» به وسیله «حیدر کاکی» ثبت و آوانگاری شد

پیشتر عکسهای سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» (عکاس: مرضیه امیری) از کنسرت علیرضا قربانی را مشاهده نمایید.

پیشتر عکسهای سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» (عکاس: علی چاشنی گیر) از کنسرت علیرضا قربانی را مشاهده نمایید.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع