آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

سیمین غانم: خوشحالم از اینکه مهاجرت نکردم و در وطنم و در کنار مردم خوبم زندگی می‌کنم

سیمین غانم: خوشحالم از اینکه مهاجرت نکردم و در وطنم و همراه با مردم خوبم زندگی می‌کنم

سیمین غانم

ندا سیجانی: ممکن است اتفاق عجیبی است در سرزمینی که مرد و زن در حفظ و نگاهداری از فرهنگ و هنر عظیم آن تلاش می‌کنند، نگاه مردانه و زنانه‌ای به موسیقی وجود داشته باشد. موسیقی، جهان وسیعی دارد و از خرد و کلان، پیرو جوان هر که را که دلش لحظه‌ای لرزید، به زمزمه‌های عاشقانه وا می‌دارد…

بانو سیمین غانم از میان هنرمندان زن معاصر، مکان مخصوصی بین مخاطبان موسیقی دارد؛ایشان تمام مشکلاتی را که برای بانوان هنرمند سرزمینش وجود داشت پذیرفت و هیچ‌گاه خاک وطنش را ترک نکرد و به توجه به همه محدودیت‌های اجرایی موسیقی بانوان در تهران و شهرستان، بازهم در صحنه میزبان علاقه‌مندان خود می‌شود. ایشان بیش از پنج دهه است در عرصه موسیقی فعالیت می‌کند و به توجه به این اعتقاد دارد تا وقتی که مردم بخواهند روی صحنه خواهد ماند. گفت‌وگو با این هنرمند را پیشتر می‌خوانید.

چه اتفاقی می‌افتد که یک ترانه‌، مانند «قلک چشات» آهنگ ماندگار نسل‌های مختلف و حتی جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ می‌شود به طوری که در محافل و دورهمی‌هایشان آن را به روش تمام و کمال با همان نوا و موسیقی زمزمه می‌کنند؟

برای اجرای یک کار ارزشمند و ماندگار مثلثی را درنظر می‌گیریم که از سه ضلع مساوی چون آهنگساز، ترانه‌سرا و خواننده تشکیل شده است. هر یک از این اضلاع غیر از مهارت و توانایی کافی درکار خود می‌بایست همدلی و هماهنگی نیز داشته باشد تا کار جذابتر و ارزشمند به مخاطبان معرفی شود. علاوه براین موج‌های مثبتی که در ترانه باقی می‌ماند در ماندگاری کارهای قبلی تأثیر بسزایی خواهد داشت. با اینحال متأسفانه امروزه تولید کارهای موسیقی به این صورت شکل نمی‌گیرد. در حقیقت می‌توان گفت فشارهای زندگی، پیشرفت تکنولوژی و بسیاری مسائل دیگر از ظرافت‌ها و لطافت‌های انسانی کاسته است، با این وجود کار با‌ ارزش و قابل توجه بسیار به ندرت شنیده می‌شود.

به توجه به توانایی و ظرفیت‌ها و به علاوه از طرف دیگر تجربه شما چرا در اغلب کنسرت‌ها در جستجوی اجرای ترانه‌های گذشتگان مانند «مرد من»، «گل گلدون» و… هستید؟ به ذهن خطور میکند شما در این عرصه محتاط رفتار می‌کنید و مانند فیلمسازی که بعد از ساختن یک فیلم خوب، از تولید کارهای بعدی به دلیل اشتباه و یا کیفیت پایین فیلم‌های بعدی هراس دارد، شما هم سر وقت ترانه‌های تازه نمی‌روید که مبادا مورد اقبال واقع نشود و یا حتی کاری را تولید کنید که کارهای قبلی تان را تحت‌الشعاع قرار دهد. آیا این‌گونه نیست؟

خیر. من بطور کلیً با روحیه مخاطبانم آشنا هستم، به علاوه از طرف دیگر چندین کار تازه در کنسرت‌هایم اجرا کرده ام که شعر و ملودی آن از خودم بوده است که خدا را شکر بسیار مورد استقبال قرار گرفت. بی تردید این توجه و قدردانی باعث شد برای معرفی بهتر آثارم بیشتر در کارهایم متمرکز باشم. مطمئن باشید.

من به غیر از پروردگارم از هیچ چیز واهمه‌ای ندارم. اجرای کارهای قدیمی در کنسرت‌هایم به این دلیل است که مخاطبینم بشدت به آنها علاقه‌مندند از این جهت من هم باید نظر آنها را تأمین کنم. در حقیقت اگر در کنسرت هایم یکی از این چند ترانه ماندگار را جا بگذارم یا به فراخور کمبود وقت از اجرای آن صرفنظر کنم، بشدت مورد انتقاد قرار می‌گیرم و حتی شاکی خواهند شد و به هر شکل به من پیغام می‌رسانند و گله‌مند می‌شوند که مثلاً چرا ترانه «مرد من را» اجرا نکرده ام. این مسئله یکی دو بار پیش آمده و من دیگر نمی‌خواهم این موضوع تکرار شود و علاقه مندم مخاطبانم بالاخره رضایت و خوشحالی سالن را ترک کنند. به علاوه از طرف دیگر سعی می‌کنم از پتانسیل‌هایی که در خود سراغ دارم، استفاده کنم و کنسرت‌ها را متنوع و پرشور به انتهای برسانم و خدا را شکر تا به امروز این‌گونه بوده است.

هم اینک بخوانید:   پری زنگنه: کنسرت‌های ویژه بانوان غیراخلاقی نیستند

آیا محدودیت هایی که برای موسیقی بانوان به‌وجود آمد در این باره تأثیرگذار بوده؟منظورم عدم هم کاری سه ضلع ترانه سرا، آهنگساز و خواننده است؟

قادریم بگوییم لحظه به شکل عجیبی تغییر کرده زندگی‌ها به مانند قبلی نیست، دیگر کمتر می‌توان یک جمع منسجم و همدل را با آسودگی خاطر و تمرکز کافی گرد هم آورد. ممکن است این اتفاقات به دلیل فشارهای زندگی، استرس‌های معمول، زیاده طلبی‌ها و…باشد با این وجود گفتن این مسئله در اینجا ضروری است محدودیت‌ها هم در این عرصه بی‌تأثیر نبوده است.

چرا دیگر ترانه‌ها چندان ماندگار نیستند و اگر هم ترانه‌ای گل کند تاریخ انقضای کوتاه‌مدتی دارد؟

با شرایطی که قبل از این اشاره کردم موقعیت و لحظه در مقایسه با قبل بسیارتغییر کرده است، بخصوص پیشرفت تکنولوژی و مشکلات مادی دل‌آرامی و آسودگی خاطر را از مردم گرفته است. از این جهت به توجه به این مشکلات دورهمی‌ها روز به روز کمتر و گوش سپردن به ترانه‌های ناب و دلنشین نیز کم رنگ و کم رنگ تر شد. در حقیقت با تغییر خواست‌ها کارهای ارزشمند نیز کمتر و کمتر شد. از این جهت، همه این مسائل اثرگذار است، آیا این‌طور نیست؟

بسیاری ازخوانندگان دوران قبلی که کارهای ماندگاری هم برجای قرار داده‌اند بعد از مدتی تصمیم گرفته‌اند باردیگر به صحنه موسیقی بازگردند با این وجود با کارهای تازه ای چون انتشار آلبوم و یا اجرای کنسرت در ایران و یا خارج از ایران؛ با اینحال چندین عدد از این هنرمندان در انتخاب این مسیر موفق رفتار نکرده‌اند. به نظر شما نقطه اوج و خداحافظی این هنرمندان چه زمانی است ؟ آیا بهتر نیست قبل از قضاوت مخاطبانشان و با همان کارهای قبلی از صحنه موسیقی خارج شوند؟

به گمانم هنر نه مرد می‌شناسد و نه سن و سال، حتی این مردم هستند که به هنرمند بها می‌دهند و باعث شکوفایی هنرش می‌شوند با این وجود پول و آگهی در این عرصه بخصوص در این دوران بسیار کار ساز بوده با اینحال بازهم این مردم هستند که پذیرای هنرمند هستند، به ایشان عشق می‌ورزند و ایشان را ساپورت می‌کنند از این جهت تا وقتی که مردم بخواهند هنرمند در صحنه باقی خواهد ماند. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است هنرمند باید سنجیده و عاقلانه قدم بردارد و مراقب اعمال و رفتار خود باشد و با تشخیص درست و بموقع صحنه را ترک کند.

هم اینک بخوانید:   اندیشه‌ راک تنها برای فرهاد و فریدون فروغی بود

در بحث ورود به عرصه موسیقی و بخصوص خوانندگی با این نظر موافقید که همه قادر اند بخوانند با اینحال همه نمی‌توانند بمانند یا بر این باورید که همه نباید بخوانند و بحث ماندگاری رابطه مستقیم با همین فیلتر دارد؟

خوب است به سؤال شما این‌گونه جواب بدهم. ورود به عالم هنر خوانندگی کار راحتی نیست، با این وجود من این ایام معلومات کافی در این عرصه ندارم که به چه نحو هنرجویان مراحل را طی می‌کنند با این وجود تردیدی ندارم که باید صدای قابل توجه و قابل معرفی‌ای داشته باشند و مراحل آموزشی را طی کنند، معلومات کافی را در عرصه موسیقی و شعر کسب کنند، آن وقت با پشتکار ورعایت بسیاری از مسائل چون پرهیز از اشعار مبتذل و اجراهای بی‌کیفیت به موفقیت خواهند رسید. آنچه در حقیقت ماندگاری یک هنرمند را رقم می‌زند، غیر از کارهای ارزشمند و مثبت، اعمال و رفتار و کردار اوست که مجموعاً نمایانگر شخصیت ایشان می‌شود.

به نکته بسیار خوبی اشاره کردید!متأسفانه چند سالی است ورود مردم عادی، بازیگر، ورزشکار و.. به عرصه موسیقی باز شده است درواقع این عرصه را جولانگاه یک تجربه در زندگی می‌دانند؟ به نظر شما این موضوع خوبی در موسیقی است یا آنکه ورود به جهان هنر نیاز به تجربه و آموزش دارد؟

باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که دامنه هنر بسیار وسیع است و خواستن توانستن است. در حقیقت می‌توان گفت اگر این دوستان به روش جدی طالب این هنر هستند با همه مشکلات عرصه این کار ممکن خواهد شد. چه اشکالی دارد یک هنرمند سینما یا تئاتر به هنر خوانندگی روی آورد؟ با این وجود مشروط بر اینکه صدای دلنواز و قابل معرفی‌ای داشته و تعلیمات و آموزش کافی دیده باشد.به علاوه از طرف دیگر در خصوص اشعار معلومات کافی داشته باشد، آن وقت می‌تواند شانس خود را امتحان کند ممکن است موفقیت هایی بدست آورد!

محیط کار برای شما به نوعی یک بانوی خواننده در بعد از انقلاب به چه نحو بود و الان به چه نحو است؟

خدا رو شکر از این جهت سختی برایم نبود وبه یاری خداوند، صبورانه گذشت، چون تصمیم گرفته بودم در مملکت خودم و همراه با مردم خوبم بمانم. با این وجود خوشحال هستم که محیط کار برای خانم‌ها خوب شد تا من هم بتوانم با اجرای کنسرت‌ها مرهمی برای دل‌های خسته باشم.

چقدر برروی این مسأله تعصب دارید که بانوان بیشتر وارد عرصه موسیقی شوند، کیفیت کار بانوان بر مردها غالب شود و اگر از کار آهنگسازان و خوانندگان آقا تمجیدی شود از کار آهنگسازان و خوانندگان زن هم تمجید شود. اصولاً روی حضور و تثبیت خانم‌ها بخصوص در عرصه موسیقی تعصب دارید؟

اگر بخواهم منصفانه قضاوت کنم، در عرصه هنر، مرد و زن برایم تفاوتی ندارد. هر فردی که استعداد و لیاقت و پشتکار بیشتری دارد باید عرصه کار برای ایشان مساعدتر و راه آن هموارتر باشد. با این وجود که در این عرصه مردها در صدر هستند با این وجود امیدوارم برای خانم‌ها هم موقعیت و فرصت‌های بهتری ایجاد شود تا قادر باشند با رعایت شرایط بدون دغدغه، هنرشان را معرفی کنند.

هم اینک بخوانید:   گپُ و گفت «موسیقی ایرانیان» با «کاوه آفاق»: بسیاری از آثارم زندگی خودم می باشند

هم اینک اجرای ترانه‌های عاشقانه برای خوانندگان مرد امری عادی است آیا خانم‌های خواننده با معضلات و محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند؟

در باب ترانه‌های ما چنین اتفاقی نیفتاده است، به گمانم اشعاری که محکم بوده و پایه‌ریزی خوبی داشته اگر عاشقانه باشد یا پیامی بهمراه داشته باشد با اجرای آن مخالفتی نخواهد شد. با اسم مثال خود من به شخصه چند ترانه با ملودی عاشقانه ساختم که در اجرای آنها مشکلی پیش نیامد. حضرت حافظ در باب عشق می‌فرماید: «طفیل عالم عشقند آدمی و پری / ارادتی بنما تا سعادتی ببری.»

حضور بانوان در عرصه موسیقی در جامعه تا چه حدی می‌تواند در افزایش و ارتقای سطح موسیقی کشور مؤثر باشد؟

برای ارتقای موسیقی کشور فرقی ندارد بانوان باشند یا مردها، به باور من انسان در هر کاری باید وجدان خودآگاه داشته و مسئولیت‌پذیر باشد. یک خواننده آنچه را که معرفی می‌کند و به گوش‌ها می‌رساند، باید مثبت و تأثیرگذار باشد. اگر به اشعار بزرگان ما مانند مولانا و حافظ و دیگر بزرگان توجه کنید، مملو از تعلیمات عرفانی و پیغام صلح و محبت راه و شیوه انسانیت است. حافظ می‌فرماید: «وفا و عهد نکو باشد ار بیاموزی / وگرنه هر آنکه تو بینی ستمگری داند.»

از این جهت ما نیز با تعلیم از بزرگان می‌توانیم در افزایش افکار عمومی تأثیرگذار باشیم.

سیمین غانم از نمونه خوانندگانی بود که اگر به خارج از کشور می‌رفت یقیناً می‌موفق شد هم بیشتر از اکنون دیده شود و هم ترانه‌هایش شنیده شود چرا نرفت و مهاجرت نکرد؟

این سؤال همیشگی در گفتگو‌های من است. به دفعات گفته‌ام که زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ام را با هیچ چیز و هیچ هزینه ای معاوضه نمی‌کنم. نه دنباله‌رو دیگران هستم، نه خودم را با کسی مقایسه می‌کنم. شخصیت مستقلی دارم با طرز فکر ویژه خودم و اینکه اگر می‌رفتم چنین و چنان، هیچ‌کدام مرا ارضا نمی‌کرد… تنها صادقانه می‌گویم خوشحالم از اینکه در وطنم و همراه با مردم خوبم زندگی می‌کنم…

و حرف آخر ! بانو سیمین غانم تا چه زمانی برای دوستدارانش می‌خواند؟

هنر ارمغان خداوند است و من با آنکه ارزش مخصوصی برای هنرم قائل هستم آن را همراه با زندگی ام قرار دادم چون به گمان من زندگی خانوادگی بر همه چیز ارجح است وهیچ عاملی نباید دلیل تزلزل و از هم پاشیدگی آن شود.

من در بیشتر مواقع طالب زندگی سالم و آرام و بی‌دغدغه بوده‌ام و تمرین‌هایم به روش مداوم انجام می‌گرفته تا قدرت و اوج صدایم را حفظ کنم و تا وقتی که خداوند یاری ام دهد و مردم با شور و شوق مرا بپذیرند در صحنه خواهم ماند.

در بیشتر مواقع میتوانید در آرتلی تازه ترین گفتگو با خوانندگان پاپ و راک را پیگیری کنید. خواهشمندیم دوستان خود را به جمع ما بیافزایید.

لینک منبع