آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

سمفونی «در روز بی نهایت» منتشر شد

سمفونی «در روز بی نهایت» پخش شد

آلبوم سمفونی «در روز بی نهایت» اولین اثر رسمی «ارشک عزیزی» پخش و راهی مارکت موسیقی کشور شد. این در حالیست که همزمان با پخش آلبوم، می توان آنرا از سایت «بیپ تونز» بصورت قانونی تهیه و دانلود کرد.

این اثر یک سمفونی برنامه‌ای است که روند پیشروی ملودی و هارمونی در آن، با استناد به یک روایت از قبل تعیین شده انجام می‌پذیرد. به این دلیل، عزیزی از منظومه «منطق الطیر»، اثر عرفانی عطار نیشابوری برای روایت سمفونی خود سود برده است. منطق الطیر، جریان سیر و سلوک سی مرغ برای یافتن سیمرغ؛ پرنده افسانه ای به زبان شعر است. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است در آلبوم «در روز بی‌نهایت» حدود ۴۵۰۰ بیت شعر عطار به ۱۲۲۲ میزان موسیقی برای ارکستر سمفونیک مبدل شده است.

«ارشک عزیزی» پیرامون درونمایه فلسفی کار بیان میکند: «گاهی آنچه فکر می کنیم درست است، اشتباه است. با اینحال زندگی روزمره نمی گذارد حقیقت مسئله را ببینیم؛ مانند مرگ که به نظر ما در بیشتر مواقع انتهای و شکست است، با اینحال در باب ققنوس، مرگ تولدی از نو است. در این سمفونی نیز مرگ قهرمان دلیل پیروزی ایشان می شود، نه به اوج رسیدنش.»

این هنرمند ادامه می دهد: «به قول تائو، محیط خالی داخل چرخ دلیل چرخش آن می شود، با اینحال ما سرگرم هستی شده ایم، غافل از اینکه نیستی بخش مهمی از هستی است. به دلیل آنکه نادانسته هایمان از دانسته هایمان بسیار بیشتر است، ممکن است آنچه از لحاظ ما نیستی است، در حقیقت اصل هستی باشد. این فلسفه در خود اثر نیز نمود یافته است، از نمونه در انتهای موومان آخر، وقتی موسیقی به انتهای می رسد و قهرمان پیروز می شود، همه سازها تنها یک نت را در اکتاوهای مختلف می نوازند. در حقیقت آکورد آخر با اسم حقیقتی که در کل اثر در جستجوی آن بوده ایم، از لحاظ موسیقایی تنها یک آکورد خالی است، مانند همان محیط خالی داخل چرخ.»

هم اینک بخوانید:   جشن زاد روز استاد «پرویز مشکاتیان» برگزار می‌شود

این اثر حاوی پنج موومان (قطعه) است که جریان هر موومان با چند بیت از «منطق الطیر» روایت شده است. ین پنج قطعه که همراه با هم حالتی شعرگونه و آهنگین دارند، به ترتیب «آوایی آشنا»، «گوید به من سخن»، «در روز بی‌نهایت»، «حریق اگر بگیرد» و «ققنوس هرگز نمیرد» اسم دارند.

در فرم کلی و عده ای ملودی های سمفونی «در روز بی نهایت» می‌توان رد پای بزرگان موسیقی کلاسیک را یافت، قالب کلی اثر شبیه به به «سمفونی فانتاستیک» اثر «برلیوز» و «سمفونی شماره ۶» اثر «بتهوون» می‌باشد. به علاوه از طرف دیگر می‌توان تاثیرات «واگنر»، «مالر»، «استراوینسکی» و حتی «روح الله خالقی» را مخصوصا در سه موومان آخر شنید. آهنگ «ای ایران» خالقی با واریاسیون های مختلف چندین بار با اسم باس یا کنتر ملودی (ملودی همراهی کننده) در موومان سوم این سمفونی استفاده شده است.

آهنگسازی کل اثر سه سال به طول انجامیده و پروسه تولید آلبوم نیز یک سال لحظه برده و کمپانی نشر و پخش جوان به مدیریت نیما جوان ناشر آن می باشد. عزیزی در ایجاد این سمفونی از مشاوره ژان سرکیسیان، آهنگساز مقیم کانادا و اولوف لنبرگ، آهنگساز و مدرس موسیقی ساکن سوئد سود برده است.

نوازندگان «در روز بی نهایت» که اغلب از عضو های ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر فیلارمونیک تهران یا ارکستر ملی ایران هستند، شامل ارغوان منتظری (فلوت)، حسام صدفی نژاد (اُبوا)، داریوش بیژنی (کلارینت)، میلاد عباسی (هورن)، مهسا خطیب‌زاده (ترومپت)، سپهر عباسی (ترومبون)، ارشک عزیزی (پیانو)، فرزان زاهدمنش (ویولن)، کیوان دباغی (ویولا)، و بهرنگ معتمدی (ویولنسل) می باشد.

هم اینک بخوانید:   آلبوم «یعنی درد» اثر تازه «رضا صادقی» پخش شد

ارشک عزیزی دانش آموخته دانشگاه هنر است که قبل از این تولید موسیقی چند فیلم، سریال، انیمیشن و تئاتر را بر عهده داشته است. به علاوه از طرف دیگر اثر سمفونیک سه موومانی وی با اسم «آرماگدون» به مدت سه ماه از رادیو EM انگلستان پخش شده است.

علاقمندان برای تهیه آلبوم موسیقی «در روز بی‌نهایت» به روش ورژن اصلی می توانند به مراکز مشهور فروش تولیدات فرهنگی و هنری تمامی کشور مراجعه نمایند، به علاوه از طرف دیگر این اثر از روش سایت «بیپ تونز beeptunes.com» قابل تهیه دیجیتال و دانلود قانونی است.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع