آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

مجموعه «نظم‌های تنبور» راهی بازار موسیقی کشور شد

سری «نظم‌های تنبور» راهی مارکت موسیقی کشور شد

سری موسیقایی «نظم‌های تنبور» با هنرمندی رضا علی آبادی و کلام درویش جوانمیر منهویی گورجویی در معرض علاقه مندان موسیقی ایران قرار گرفت.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، سری موسیقایی «نظم های تنبور» با هنرمندی رضا علی آبادی نوازنده، مدرس و پژوهشگر موسیقی و کلام درویش جوانمیر منهویی گورجویی به وسیله موسسه فرهنگی هنری «ماهور» در معرض علاقه مندان موسیقی ایران قرار گرفت.

در شرح این سری موسیقایی آمده است: «صدای گرم، بی مانند و بسیار کوک استاد منهویی و به علاوه از طرف دیگر تحریر های درست و به جا، انتخاب بند یا خشت های خوب هر نظم، لهجه و زبان مادری جناب منهویی که در حقیقت زبان دفتری یارسان است بسیار این اثر را متمایز می کند. با اینکه هدف از این سری که شامل چند سی دی است و به تدریج تمام آن به دست مخاطبان خواهد رسید، آموزشی بوده است با اینحال در لحظه ضبط شور و حس مخصوصی پیش آمد که این اثر را حاوی احوالات مخصوصی کرد. از پنج سری ضبط شده، سه سری از طرف کمپانی ماهور پخش خواهد شد.»

رضا علی آبادی قبل از این کتاب «مقام باستانی تنبور» را با نیت معرفی یک اثر پژوهشی تالیفی در باب آوانگاری مقام های تنبور پخش کرده بود. این کتاب تجمیع رپرتوار مدون تنبور و آوا نگاری تمامی مقام های مجلسی و مجازی با استفاده همزمان از دو شیوه «نتاسیون» و «ترنسکریپشن» در آوانگاری و بهرمندی از شیوه تحلیلی جهت آموزش بهتر و تفهیم دقیق تر مقام هاست. با این وجود با استناد به محدوده صوتی آلتو در تنبور و استناد به این مسئله که سال ها کتاب های آموزشی به اشتباه تنبور را انتقالی نت نگاری کرده اند، این سری برای بار نخست با استناد به صدادهی طبیعی تنبور با دست باز «سل» آوانگاری شده است تا اختلاف بین صدا دهی و نت نگاری از بین برود و این رفتار دلیل سهل شدن آموزش و نگارش در ارکستر و گروه نوازی برای این ساز شود.

هم اینک بخوانید:   آنسامبل «نوای صلح» در نیاوران کنسرت می‌دهد

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع