آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

«حمید متبسم» اصول تمرین در گروه نوازی موسیقی ایرانی را آموزش داد

«حمید متبسم» اصول تمرین در گروه نوازی موسیقی ایرانی را آموزش داد

«حمید متبسم»، آهنگساز برجسته، نوازنده مشهور تار و سه‌تار و از بنیان‌گذارانِ گروه موسیقی «دستان»، اصول تمرین در گروه نوازی موسیقی ایرانی را آموزش داد.

به نوشته خبر دریافتی از روابط عمومی آموزشگاه موسیقی نیواک، «حمید متبسم» طی دیداری که با جمعی ازنوازندگان ایرانی داشت، ضمن شنیدن اجرای این هنرمندان، اصول و قواعدی که میبایست در تمرین گروه نوازی ایرانی مقرر کرده شود را مطرح نمود، پیش نهاد به نواختن نت های اصلی مایه ی مورد نظر، به وسیله تمام اعضا ، بصورت کشیده در ابتدای تمرینات و به علاوه از طرف دیگر اتود کردن چند باره پاساژهای قطعه، از نمونه مهمترین پیش نهاد های ایشان بود.

در این نشست که به همت آموزشگاه موسیقی نیواک و در محل آمفی تئاتر این آموزشگاه صورت گرفت، ابتدا متبسم گفتگوی صمیمانه ای را با حاضرین شروع نمود و در بدو امر از سوابق و فعالیت های آنان پرس و جو نمود. این هنرمند که قریب به سه دهه است در خارج از ایران (اروپا) زندگی می کند، در این دیدار گفت: «در جایی که من زندگی میکنم، ایرانیانی هستند که نسل دوم آنها –فرزندانشان-، بعضا حتی ایران را تا بحال ندیده اند و رابطه و شناخت بسیار کمی از فرهنگ و هنر سرزمین مادریشان دارند؛ من با آموزش موسیقی به ایشان سعی در آشنا کردنشان با شعر و ادب و فرهنگ و هنر ایرانی دارم و این رسالتی ست که در چنین موقعیتی سخت و وقتگیر، با اینحال با قدرت و دقت، برنامه ریزی و احساس مسئولیت در این سالها سرگرم به انجام آن هستم.»

هم اینک بخوانید:   آلبوم «سپیدار» اثر تازه حمید متبسم اجرا و معرفی شد

پیشتر این نشست، گروه موسیقی «نیواک» به سرپرستی «مهران امیر اصلانی»، تصنیف «سرمست» را که از ساخته های مشهور «حمید متبسم» می باشد را نزد وی اجرا نمودند که مورد استقبال این آهنگساز شهیر موسیقی قرار گرفت و در پی آن ضمن اجرای مجدد تصنیف سرمست، خود حمید متبسم غیر از رفع ایرادات، نکات ارزنده ای را در خصوص بالا بردن سود وری تمرینات و بالاخره کیفیت اجرا گوشزد نمودند.

و پیشتر نیز قطعه «پرواز خیال» از دیگر کارهای درخشان متبسم به وسیله شایان یزدی زاده (دف) ، سپهر حسنخانی (سنتور)، نازنین تن ساز (عود)، آریا مهدوی (تار)، محمد ساکی (کمانچه)، حسن فتحی (آواز ) و مهران امیراصلانی (تمبک) اجرا گردید. که اینبار نیز عضو های گروه نیواک غیر از ترغیب استاد متبسم، نکات ظریف و ارزنده ای را از خالق پرواز خیال هدیه دریافت کردند.

در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود که خالق اثر «سیمرغ»، در طول اقامت کوتاه خود در ایران، برنامه بسیار فشرده ای را پشت سر گذاشت که اجرای کنسرت «تار و پود» در سری فرهنگی هنری کاخ نیاوران ، کنسرت و معرفی آلبوم «سپیدار»، داوری در برنامه «هزار صدا» ملاقات با نوازندگان گروه “نیواک “از نمونه مهمترین فعالیت های این برنامه بودند.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع