آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

حمیدرضا نوربخش: آقای رئیس جمهور؛ مطالبات اهالی موسیقی جدی‌ست، لطفا پیگیری کنید

حمیدرضا نوربخش: آقای مدیرعامل جمهور؛ مطالبات اهالی موسیقی جدی‌ست، لطفا پیگیری کنید

ویژه‌برنامه موسیقی عرفانی و مناجات برنامه هزارصدا، بعد از افطار پنج شنبه ۱۸ خرداد برگزار شد. در این برنامه میلاد کیایی، حمیدرضا نوربخش و علیرضا پورامید با اسم صاحبنظران روی صحنه حضور داشتند با اینحال از آنجایی که برنامه به شکل مسابقه نبود، آنها با پرسش‌های مدیر و مجری برنامه آرش نصیری، پیرامون اصل آهنگ‌های اجرا شده و استادانی که آن کارها را قبل از این اجرا کرده بودند سخن گفتند.

در ابتدای برنامه مجری این شعر مشهور مولانا را خواند که همگان آن را به مثنوی افشاری استاد شجریان به خاطر داریم: «این دهان بستی دهانی باز شد/ تا خورنده‌ی لقمه‌های راز شد» و سپس تیتراژ برنامه پخش شد که روی نوای ملکوتی «ربنا»ی استاد شجریان ساخته شده بود.در ابتدای تیتراژ هم، روی برنامه معروفی از پرچم ایران کار هادی حیدری که در محیط مجازی مطرح شده نوشته شده بود: «چو ایران نباشد تن من مباد» و مجری هم شهادت جمعی از هموطنانمان را در فاجعه تروریستی هفدهم خرداد تسلیت گفت.

بعد از آن و بعد از سخنان ابتدایی استاد میلاد کیایی، حمیدرضا نوربخش در مقام مدیرعامل خانه موسیقی عده ای نظرها جامعه موسیقی و انتظاراتشان از مدیرکل جمهور را مطرح کرد. نوربخش گفت: « قبل از هر چیز از طرف خودم و به علاوه از طرف دیگر به نمایندگی از خانواده موسیقی به خاطر حادثه تلخ تروریستی که دل همه ما را به درد آورد ابراز تاسف و تاثر می‌کنم و برای شهدای این حادثه طلب رحمت و آمرزش و رضوان و برای خانواده‌های گرامی‌و داغدیده‌شان طلب صبر می‌کنم.» وی سپس به مسئله انتخابات ریاست جمهوری هم پرداخت و گفت: «در بیست و نهم اردی‌بهشت و قبل از آن در کارزارهای انتخاباتی ممکن است اولین بار بود که جامعه موسیقی به این شکل استثنایی، در یک تکاپو و حرکت منسجم در صحنه وارد شدند و نظرها و دغدغه‌هایشان را گفتند و از جناب آقای دکتر روحانی خدمات رسانی کردند. این حجم از گفتگو و تلاش مبین یک سری مطالبات هم دارد.» نوربخش با ذکر این نکته که موسیقی و موسیقدانان ما کم سخت ندارند گفت: لحظه فراوانی ست که این مشکلات سر راه موسیقی هست و مواقعی هم شدت و صعف می یابد. این یک دغدغه عمیق و مطالبه جدی ماست که دولت و دولتمردان باید برای آن چاره‌ای بنیادی بیاندیشند تا ما در چهارسال پیش رو نه تنها بیننده حوادث تلخ در موسیقی‌مان نباشیم، حتی بیننده شکوفایی هم باشیم. نوربخش با بیان اینکه این مطالبات به دفعات و به دفعات اعلام شده گفت: کاش روز قبل که افطاری هنرمندان با مدیرعامل جمهور بود هم اعلام می‌شد. نوربخش ضمن بیان اینکه «همه ما می‌دانیم که موسیقی چه مشکلاتی دارد و چقدر در گوشه و کنار مملکت به آن نامهربانی می‌شود» اضافه کرد: در گوشه و کنار این مملکت نگاه‌های ملوک‌الطوایفی هست و هر کسی به خودش اجازه می‌دهد که راجع به موسیقی ابراز نظر بکند و نظرش را اعمال کند. ما به دفعات گفته‌ایم که ما یک جغرافیا، یک کشور، یک دولت و یک قانون داریم و خواست جدی ما چیز پیچیده‌ای نیست. ما می‌خواهیم همه و همه ملتزم قانون باشند. انشالله که آقای مدیرکل جمهور بیش از قبل این مسئله را پیگیری کنند و آن را جدی بگیرند.

هم اینک بخوانید:   ایرانی‌ها شگفتی ساز فرانسه شدند (گزارش تصویری)

وی با بیان این نکته که نسل جوان موسیقیدان ما سخت اشتغال و امنیت شغلی دارند ابراز امیدواری کرد که این مسئله مورد استقبال قرار بگیرد.

سپس گروه ملک به سرپرستی و خوانندگی محمدافروز برای اجرا به روی صحنه دعوت شدند. آنها با استناد به آنچه برایشان مقرر کرده شده بود آهنگ «همه درها اگر بسته، در قصر خدا بازه» ساخته امیرپازوکی و اجراشده به وسیله استاد اکبرگلپایگانی را با یک گروه هشت نفره به علاوه از طرف دیگر از طرف دیگر هشت نفر گروه کر اجرا کردند.

بعد از این اجرا نصیری از نوربخش پیرامون شیوه آوازخوانی استاد گلپایگانی، از میلاد کیایی پیرامون اجرای صحنه‌ای و خوب‌خوانی ایشان و از علیرضا پورامید پیرامون محیط اجتماعی که این کارهای در آن تولید می‌شدند پرسید و هر سه این صاحبنظران در باب این پرسش‌ها مطالب مطرح شده فصلی دادند.

بعد از این اجرا جابر برزگر با نوازندگی عود محمدمحسنی غزل «ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم» را خواند و سپس گروه ققنوس به سرپرستی و خوانندگی علیاکاظمیان و تنطیم آرمین عمرانی به روی صحنه دعوت شدند تا «ملکا ذکر تو گویم» ساخته استاد فرامرز پایور را که قبل از این استاد شجریان آن را خوانده اجرا کنند. بعد از این اجرا صاحبنظران پیرامون استاد پایور و مکان هنری و شخصیتی و از نمونه نظم و دیسیپلین ویژه شان سخن گفتند.
اجرای بعدی علیرضا جعفرزاده بود که اشعاری از مناجات‌نامه خواجه عبدالله انصاری را به شکل آوازهایی دعاگونه خواند و مورد ترغیب قرار گرفت.

اجراکنندگان بعدی گروه نوای خیال به سرپرستی و آهنگسازی جهانبخش احمدپور بودند که به شیوه دعاخوان‌های قدیم اشعاری دعاگونه را در آواز و تصنیف خواندند و انتهای بخش اجراها هم اجرای محمدهاشم احمدوند با اسم خواننده مهمان بود که با نوازندگی تار برادرش داود احمدوند قطعاتی دعاگونه از مولانا را در ماهور به زیبایی اجرا کرد.

هم اینک بخوانید:   «هزارصدا» از سر گرفته می‌شود

با این اجرا، ویژه‌برنامه هزارصدا، نیم ساعت از نیمه شب قبلی به انتهای رسید.

هزارصدا برنامه‌ای برای معرفی استعدادها و چهره‌های جوان موسیقی‌ست که در دو بخش موسیقی سنتی و موسیقی پاپ هر ماه برگزار می‌شود و با استناد به اعلام مدیر و مجری آن آرش نصیری، برنامه بعدی بیست و دوم تیرماه و در ژانر پاپ خواهد بود. نصیری دلیل این فاصله را، تقارن برنامه بعدی با روزهای تعطیلی‌های عید فطر عنوان کرد. از این حیث در تیرماه تنها یک برنامه برگزار می‌شود و بعد از آن و از ماه‌های بعد، هر ماه دو برنامه برگزار خواهد شد.

حاشیه‌ها:
-در همان ابتدا برنامه علیرضا پورامید عنوان کرد که با عنوان موسیقی عرفانی برای این برنامه موافق نیست و نصیری شرح داد که نمی‌دانست عنوان این برنامه را چه بگذارد و پورامید هم پذیرفت اینکه این عنوان را چه باید بگذاریم سخت است و در باب هر یک ار عناوینی که ممکن بود بتوان روی این برنامه گذاشت توضیحاتی داد. با این وجود انتهای برنامه این مسئله را عنوان کرد که ممکن است بتوان عنوان این برنامه را حمدیه گذاشت.

-در بخشی از برنامه، وقتی نصیری می‌خواست از استاد کیایی سوالی پیرامون استاد پایور بپرسد عنوان کرد که ایشان شاگرد استاد پایور بوده است. کیایی که خود از استادان برجسته سنتور است گفت شانس این را نداشته که شاگرد پایور باشد و برادرش ایرج کیایی استادش بود که خود از شاگردان برجسته استاد صبا بود. وی سپس نظم و دیسیپلین و مکان رفیع استاد پایور را ستود.

-در بخشی که از برنامه نوربخش پیرامون استاد پایور سخن گفت و در ضمن برشمردن خصوصیت‌های شخصیتی و هنری ایشان گفت که ایشان بسیار مذهبی بود با اینحال هیچگاه اهل تظاهر نبود. سپس، چون مسئله هم آهنگی بود که استاد پایور ساخته و استاد شجریان اجرا کرده بودند پیرامون استاد شجریان هم سخن گفت و بالاخره عنوان کرد مگر کسی می‌تواند استاد را از فکر و ضمیر مردم پاک کند. شجریان فراموش شدنی و حذف شدنی نیست و در این سال‌ها، به توجه به آنکه نزدیک به هشت سال است که به ذهن خطور می کند حاضر نیست، هیچ کس به اندازه ایشان در محیط مجازی و در دل مردم مطرح نیست.

هم اینک بخوانید:   «مهیار علیزاده» به گروه انتخاب «هزارصدا» توصیه هم کاری داد

-استاد مهدی آذرسینا، محمدرئوف قنبری، حسین علیشاپور و مجید ناظم پور از نمونه مهمانان برنامه بودند.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع