آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

«تار و پود» اثر تازه حمید متبسم با صدای وحید تاج اجرا می‌شود

«تار و پود» اثر تازه حمید متبسم با صدای وحید تاج اجرا می‌شود

«تار و پود» اثر تازه «حمید متبسم» با صدای «وحید تاج»، نیمه اول مردادماه امسال در تهران اجرا می‌شود.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، این اثر با استناد به جریان عاشقانه خسرو و شیرین نظامی گنجوی ساخته‌شده است که با بیش از هفتاد دقیقه منسجم در دو بخش در حیاط هنر کاخ نیاوران ۶ مردادماه به روی صحنه خواهد رفت.
«حمید متبسم» که پیش‌ازاین، تور کنسرت «تار و پود» را در اروپا به روی صحنه برده بود و با استقبال فراوان مخاطبان مواجه شد، برنامه ریزی شده است این دفعه در ایران و با صدای «وحید تاج» این اثر را به اجرا دربیاورد.

سمیرا گلباز (سه تار)، بهار مدیری (قیچک آلتو)، ارسلان علیزاده (بربت) و بهنام معصومی (سازهای کوبه‌ای) عضو های گروه را به سرپرستی و آهنگسازی «حمید متبسم» نوازنده سه تار و خوانندگی «وحید تاج» تشکیل می‌دهند.

فرشاد توکلی موسیقیدان و محقق موسیقی پیرامون این برنامه چنین نوشت:

«تار و پود اقتباسی آزاد و موسیقایی است از منظومه‏ی عاشقانه‏ی خسرو و شیرین اثر نظامی گنجوی شاعر بزرگ قرن شش هجری (۱۲ و ۱۳ میلادی). خسرو و شیرین شرح عشق و دلدادگی و ماجراهای دو شاهزاده‏ی کهن مشرق زمین یعنی خسروپرویز فرزند هرمز چهارم امپراطور ایران و شیرین شاهدخت ارمنستان است. هرچه جریان نظامی شرح دلدادگی و عشقی است که نخوت و غرور انسان‏ها وصلش را از دسترس دور می‏سازد، روایت حمید متبسم شرح وصلی است که به یُمنِ عشقِ عمیق و پاکِ دو عاشق میسر می‏شود. عشقی بی‏انتهای که غایتش یگانگی است و فصلی جز بهار ندارد. روایت متبسم نه از تغییر اشعار و جریان، که از گزینش خاصش از منظومه‏ی نظامی به دست می‏آید.

هم اینک بخوانید:   رستاک «کوچه لره سو سپمیشم» را خواند | گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان»

شروع و انتهایِ تار و پود ستایش عشق است به نوعی کانون و اساسِ هستی؛ گوهری که به گفته‏ی نظامی تنها با اندیشه‏ی عمیق می‏توان به اهمیتش پی بُرد. بعد از چنین دیباچه‏ای، متبسم به شروع عشقِ خسرو و شیرین می‏پردازد. شاپور نقاش برجسته‏ و خردمندِ دربار به نحو بی‏نظیری شیرین را برای خسرو توصیف می‏کند. خسرو چنان از این وصف آشفته می‏شود که شاپور قول می‏دهد برای آنکه خسرو به مرادش برسد هر آنچه در توان دارد به کار گیرد. پس به ارمنستان، جایی که عمه‏ی شیرین ملکه و فرمانروای آنجاست، می‏رود و با هنر خود نقش دقیقی از خسرو را به تصویر کشیده، بر سر راه شیرین و ملازمانش قرار می‏دهد. شیرین که چشمش بر نقش می‏افتد مبهوت می‏شود. به دفعات و به دفعات به آن نگاه می‏کند و هر بار بیشتر از قبل دل می‏بازد. عزم جزم می‏کند و به سمت تیسفون، شهری که خسرو در آن است، می‏تازد.

هم‏لحظه، خسرو در انتظار و شوق دیدار شیرین با جمعی از نزدیکانش به‌قصد شکار به طبیعت می‏زند. در میانه‏ی راه به چشمه‏سار و برکه‏ای می‏رسد که دستِ بر قضا شیرین در آن غبار راه از تن می‏شوید. خسرو که شیرین را نشناخته محو زیبایی زنی که در برکه است بر ایشان چشم می‏دوزد. شیرین که گیسوهایش صورتش را پوشانده از وجود این غریبه بی‏خبر است. وقتی موهایش را کنار می‏زند خسرو را می‏بیند، با اینحال به‏جا نمی‏آورد. ایشان که مطمئن است دلش تنها برای خسرو می‏تپد از تأثیر چهره‏ی این غریبه بر خود تعجب می‏کند و برای وفا به آنچه عشقش می‏داند لباس پوشیده، سوار بر اسب ازآنجا می‏رود.

هم اینک بخوانید:   پیش فروش اینترنی آلبوم موسیقی جذاب «عطار» آغاز شد

پس‌ازاین ملاقات، بار دیگری در شکارگاه دو عاشقِ مهجور با یکدیگر روبرو می‏شوند. این دفعه اسم هم را می‏پرسند و چون یکدیگر را بازمی‌شناسند از اسب‏ها فرومی‌آیند و در وصال هم اشک شوق می‏ریزند. خسرو و شیرین چنان باهم و در هم می‏تنند که تشخیص‏شان از هم برای دیگران غیرممکن می‏شود. حمید متبسم جریان را با تصویری که درهم‏تنیدنِ این تار و پود می‏سازد به انتهای می‏رساند؛ تصویر یگانگی عاشق و معشوق، که چیزی جز خودِ عشق نیست. و اینجاست که از نو از اشعار ستایشگر عشق استفاده می‏کند و دفترِ تار و پود را باهمان بهاری که شروع کرده بود می‏بندد؛ بهار عشق.»

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است؛ کنسرت «تار و پود» اثر تازه «حمید متبسم» با اجرای «وحید تاج» به تهیه‌کنندگی «سید محمدجواد معینی» و همت موسسه فرهنگی هنری «نای و نی» ۶ مردادماه در حیاط هنر کاخ نیاوران برگزار می‌شود و علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت قادر اند از ساعت ۱۲ امروز (چهارشنبه) به سایت www.tik8.com مراجعه نمایند.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع