آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

اولین گفتگوی «حامد همایون» ستاره این روزهای موسیقی پاپ: هیچوقت هیچ خواننده ایرانی خواننده مورد علاقه ام نبوده است

اولین گفتگوی خواننده دوست داشتنی این روزها «حامد همایون»

حامد همایون (عکاس: کورش جوان)

موسیقی ایرانیان: مجله دیده بان در تازه ترین شماره اش که چاپ شد، پرونده مفصلی را در رابطه با «پاپ استار» های موسیقی بعد از انقلاب تلاش نموده و همراه با آن با ستاره این روزهای موسیقی پاپ، حامد همایون هم گفتگو مفصلی انجام داده است. در ابتدای این پرونده که قریب به بیست صفحه از مجله را در بر می گیرد، «آرش نصیری» سردبیر این مجله، یادداشتی نوشته است پیرامون همه ستاره های پاپ بعد از انقلاب و بعد از آن جریان موفقیت و ستاره شدن رضا صادقی، فرزاد فرزین، بنیامین بهادری، احسان خواجه امیری و سیروان خسروی از زبان خودشان نوشته شده است و بعد گفتگو ای با محسن رجب پور انجام شده که با عنوان «سایمون موسیقی ایران» چاپ شد و در انتهای هم گفتگو مفصلی با حامد همایون انجام شده که اولین گفتگو این ستاره تازه موسیقی پاپ است.

آرش نصیری در مقدمه این گفتگو نوشته است: «وقتی گفت پانزده سال مدرس آواز بود خیالم راحت شد. خیلی خوب است کسی به موفقیت برسد که حق‌اش باشد. حامد سال‌ها به موسیقی عشق ورزید و تلاش و مطالعه و تجربه کرد و در کنارش، در خانواده‌ای تحصیل کرده، تحصیل‌اش را هم فراموش نکرد و تا مقطع فوق‌لیسانس درس خواند. ایشان این استایلش در خواندن را رایگان و اتفاقی به دست نیاورده است. تلاش کرد و تلاش کرد و وقتی با واسطه‌ی سامان امامی آهنگساز و نوازنده به محسن رجب‌پور معرفی شد، آنقدر توانایی و دانش داشت که این تهیه‌کننده باسابقه و باتجربه بگوید با ایشان زبان مشترک داشته است. حامد با این توانایی و تاریخچه، خودش را دربست در دست تجربه‌های ستاره‌سازمحسن رجب‌پور و تیم اتاق فکر ترانه شرقی قرار داد تا به یک باره پر بگیرد و بشود حامد همایون!»

بخشهایی از این گفتگو را پیشتر قادر اید از سایت «موسیقی ایرانیان» پیگیری کنید.

*شما از شهر ادب و هنر، شیراز برخاستی. چه چیزی از اول شما را به سمت هنر کشاند؛ شعر، موسیقی یا…؟
من از موقعی که یادم هست می‌خواندم و از همان کودکی عاشق موسیقی بودم. اینکه چرا این موضوع افتاد را دقیق نمی‌دانم با این وجود گمان می نمایم بخش مهم آن ارثی است چون هم پدرم صدا دارند و می‌خواندند و هم برادران و خواهرم صدای خوبی دارند.

*یعنی از ابتدا علاقه مند بودی؟
آنها استعدادش را دارند با اینحال من واقعا علاقه مند و پیگیر بودم و همانطوری که گفتم از سن خیلی کم ترانه را می‌نوشتم و از حفظ می‌خواندم.

*یادت هست که اولین آهنگی که حفط کردی و در یک جمع خواندی چه بود؟
بله. یادم هست. وقتی که آمادگی و پیش دبستانی می‌رفتم این ترانه آقای شماعی زاده را حفط کرده بودم و می‌خواندم: «آره هر بار خواستم، بگم که دوستت دارم..». در بیشتر مواقع هم در مدرسه تکخوان گروه سرود بودم. سر صف، توی کلاس، آخر کلاس‌های ادبیات و همه جا که از من می‌خواستند می‌خواندم.

*صدایت هم خوب بود؟
یادم نیست که صدایم آن موقع چه جور صدایی بود با اینحال همه جا می‌خواندم و یادم هست که همه جا مورد اقبال بود. بعدا پسرخاله ام هم با من پیانو می‌زد و می‌خواندم. از دوره دبیرستان هم گیتار می‌زدم و می‌خواندم.

*پیش چه کسی گیتار را یاد گرفته بودی؟
آنجا استادی در شیراز داریم که استاد بزرگی هستند به اسم آقای مرشد. من پیش ایشان رفتم که گیتار یاد بگیرم با اینحال ایشان از من تست دریافت کردند و گفتند برو بخون. با این وجود چون ساز خریده بودم همینطوری پیش خودم تمرین می‌کردم. سال دوم دبیرستان که بودم سلفژ را پیش آقای کورش میری یاد گرفتم. ایشان الان دکترای موسیقی دریافت کردند و در تهران رهبر ارکستر هستند. آن موقع ایشان در یک آموزشگاه در شیراز سلفژ درس می‌داد و من پوتزولی یک و دو را پیش ایشان پاس کردم. چون سلفژ خوبی داشتم ساز را هم پیش خودم در حدی که به خواندنم کمک کند یاد گرفتم. اول گیتار زدم و بعد از یک مدتی پیانو زدم و در کنارشان آواز را هم کار می‌کردم.

هم اینک بخوانید:   «سیروان خسروی» داور فینال هزارصدای پاپ شد

*از همان اول هم گرایشت به سمت کلاسیک و پاپ کلاسیک بود؟
گرایش و علاقه من به موسیقی به خاطر موسیقی پاپ شروع شد با اینحال در یک برهه‌ای به خاطر جو موسیقی که به خاطر علاقه به موسیقی جز و کلاسیک وجود داشت، من هم روی همان موج حرکت کردم و موسیقی کلاسیک یاد گرفتم. یک مدت آواز کلاسیک تمرین کردم و روی نت آواز اپرایی می‌خواندم و بعد از یک مدت که دوره هارمونی و سلفژ و کنترپوان را گذراندم، به توصیه چند نفر از دوستانم شروع کردم به تدریس در آموزشگاهها. شش سال هم به روش جدی در آموزشگاههای مشهور درس دادم و مدرک مربیگری آواز را هم دارم.

*پس در حقیقت در موسیقی حرفه‌ای شدی؟
در موسیقی که هیچوقت نمی‌شود گفت که من حرفه‌ای شده ام چون واقعا موسیقی انتها ندارد. با این وجود من به روش حرفه‌ای موسیقی را دنبال می‌کنم و در بیشتر مواقع در حال کار و مطالعه هستم و اساسا فیلد مطالعه‌ای من هم در موسیقی است. اینکه آواز درس دادم و هارمونی و کنترپوان میدانم خیلی به من کمک کرده است. برخی وقت‌ها که ذهن خسته می‌شود و آدم حس تکرار شدن می‌کند اگر دانش کار را هم داشته باشد، این علم می‌تواند به ایشان کمک کند تا از شاخه‌های دیگری وارد این قصه شود.

*آن موقع که در آموزشگاهها سلفژ و آواز درس می‌دادی خواننده مورد توجه ات چه کسی بود؟
من بسیاری از کارهای خوانندگان موسیقی ایران را دوست دارم با اینحال هیچوقت هیچ خواننده ایرانی خواننده مورد توجه ام نبوده. اسطوره آواز من سلین دیون بود و در بیشتر مواقع کارهای ایشان را دنبال می‌کردم. به علاوه از طرف دیگر کریس دی برگ را به دلیل آواز نرم و راحتی که در بیشتر مواقع می‌خواند خیلی دوست داشتم و سعی می‌کردم متن ترانه هایش را بنویسم و ترجمه کنم و یاد بگیرم.

*خودت هم می‌خواندی؟
بله. انگلیسی هم زیاد تمرین می‌کنم و می‌خوانم.

*در چه رشته‌ای تحصیل کردی؟
من فوق لیسانس آبیاری و زهکشی از دانشگاه شیراز دارم.

*با استناد به اینکه گفتی از کودکی موسیقی را دنبال کردی، چه شد که نرفتی موسیقی بخوانی؟
این همان کشمکشی است که همه در خانواده دارند. من در مدرسه در بیشتر مواقع جزو شاگردهای خوب و حدودا در بیشتر مواقع شاگرد اول بودم. حتی در دبیرستان هم در دبیرستانی درس خواندم که بهترین دبیرستان بود. یعنی این دبیرستان ورودی داشت و ممکن است بیشتر از ۱۵ نفر نمی‌گرفت و من ورودی را قبول شدم و رفتم. درسم در بیشتر مواقع خوب بود و خانوادگی از جهت تحصیلی خوب هستیم. برادر بزرگم آمریکا است و برادر بعد از ایشان هم یکی از نابغه‌های ریاضی است و همین الان در موسسه‌های مشهور درس می‌دهد. من هم درسم خوب بود با اینحال یک چیزی در بیشتر مواقع مرا به سمت موسیقی می‌کشاند. یک چیز باورنکردنی و غریب. هر جایی هم که می‌خواستم به سمت دیگری بروم باز برمیگشتم به سمت موسیقی.

*و به اصرار خانواده رفتی رشته مهندسی کشاورزی خواندی؟
به اصرار خانواده نبود. این شکل روتین کار بود که همه باید می‌رفتند مهندس یا دکتر می‌شدند. ضمن اینکه آن موقعی که من می‌خواستم وارد دانشگاه شوم، دانشگاه موسیقی اصلا رشته موسیقی غربی نداشت. با این وجود از ۱۸ سالگی که وارد دانشگاه شدم، در همان دانشگاه خیلی اتفاق‌های خوبی برایم افتاد. اولین سالی که وارد دانشگاه شدم گروه موسیقی داشتیم و اجرا می‌رفتیم. ممکن است با همان گروه بالای پنجاه، شصت تا اجرا رفتیم. از همان موقع و در همان حدی که موزیک می‌دانستیم آهنگ می‌ساختیم. با این وجود آهنگهایمان دست و پا شکسته بود با اینحال به هرحال باعث تجربه کردنمان می‌شد و به مرور لحظه به ما کمک کرد. با این وجود ما بیشتر آهنگ‌های دیگران را می‌خواندیم با اینحال لابهلایش خودمان هم کار می‌کردیم و تجربه به دست می‌آوردیم.

هم اینک بخوانید:   حمیدرضا نوربخش: آقای مدیرعامل جمهور؛ مطالبات اهالی موسیقی جدی‌ست، لطفا پیگیری کنید

*پس همراه با درس، موسیقی را هم جدی پیگیری می‌کردی؟
اساتیدم می‌گفتند اصلا ولش کن. تو همان دنبال موسیقی باش(خنده). زیاد سرک کاس نمی‌رفتم، با این وجود درسم را هم می‌خواندم.

*جالب است که با این موقعیت فوق لیسانس هم خواندی!
خانواده ما اینجوری است. همه در این حد را درس می‌خوانند.

*یعنی کمتر از فوق لیسانس را تایید نمی‌کنند؟
(خنده) علاقه اصلی من موسیقی بود و الان، با استناد به اینکه در بیشتر مواقع تمرکزم موسیقی بود، مهندس خوبی نیستم و اصولا آدم فنی هم نیستم. اقرار می‌کنم.

*بعد از فوق لیسانس هم که رفتی سربازی. چه زمانی به روش حرفه‌ای اولین آهنگ را ساختی؟
علاقه ام به موسیقی وقتی خیلی جدیتر شد که شروع کردم به تدریس. وقتی هم که شما می‌خواهید درس بدهید باید دایره اطلاعاتتان را خیلی وسیع کنید. من در بیشتر مواقع کتاب میخواندم با اینحال وقتی قرار شد درس بدهم به شدت هرچه بیشتر کتاب می‌خواندم. اوریجینال کتاب تکنیک جهانی آواز نوشته لارابرانیک آندرسن را تهیه کردم چون می‌دیدم ترجمهاش آنطوری که باید مرا ارضا نمی‌کند. بعد اتودش را پیدا کردم. حدودا هم اتودهای آواز دانشگاه برکلی را از روش ebook گرفتم. یک آموزشگاه در شیراز بود که به ما کمک می‌کرد این کار را انجام بدهیم. تکتک تمرینات این‌ها را انجام دادم. کتاب صدای خود را آزاد کنید نوشته راجر لاو را که یکی از بزرگترین اساتید و خواننده‌های بزرگ دنیاست را خواندم. کتاب آزمایشات ایشان را خواندم. وقتی می‌خواستم تدریس را شروع کنم کتاب تاریخ موسیقی را ممکن است ۱۵ بار خواندم. اول خیلی نمی‌فهمیدم و برای کسی که می‌خواهد شروع کند سخت است با اینحال وقتی ساز اضافه شد و هارمونی را یاد گرفتم کمکم توانستم یاد بگیرم. یعنی فوکوسم در موسیقی اینطور بود که بخش علمی را با مطالعه جلو می‌بردم.

*به جز این کلاس‌ها که گفتی کلاس دیگری نرفتی؟
رفتم. مثلا کلاس‌ها و دوره‌هایی در شیراز می‌گذاشتند که می‌رفتم. مثلا دوره دوهفته‌ای کنترپوان. کلاس‌ها و دوره‌های اینجوری رفتم با اینحال اینکه بگویم مداوم کلاس رفتم و شاگرد کسی هستم نه. وقتی می‌گویند یک نفر شاگرد فلانی بوده که در مکتب آن استاد یکسالونیم، دو سال در محضر آن استاد بوده باشد. من واقعا در محضر استادی نرفتم که اینجوری کامل استفاده کنم. به دلیل پرسشگری جاهایی سرک کشیده بودم با اینحال کامل نه.

*اولین بار کی یک آهنگ را در محیط مجازی پخش کردی؟
خاطرم نیست که دقیقا کی بود. من چون درس می‌دادم خواستم چیزی بخوانم که یک اتود برای شاگردهایم داشته باشم و حدود هفت، هشت سال پیش اولین قطعات را پخش کردم. کارهای دیگری هم که کردم به نحوی مانور آوازی بود.

*اولین آهنگت کار چه کسی بود؟
اولین آهنگم ساخته خودم نبود. اسمش بود عروس آرزوها که ملودیاش را حسین ترصد ساخته بود و شعرش را هم کریم لکزاده عزیز که الان دکتر ادبیات شده و استاد دانشگاه است. با این وجود این آهنگ و آهنگ‌های بعد از آن شنیده نشد.

*قبل از این دوره واپسین چند آهنگ پخش کرده بودی؟
گمان می نمایم هفت، هشت تا آهنگ می‌شد. در یک مقطعی تصمیم گرفته بودم که یک آلبوم پخش کنم. مجوزش را هم گرفته بودیم با اینحال خیلی اذیت شدیم و پخش نشد. این انتهای و قبل از آشنایی با آقای رجبپور هم چند تا تکترک پخش کردم که ترک‌های جدیتری بود.

هم اینک بخوانید:   یاس: دنبال گرفتن مجوز نیستم!

*اجرای صحنه‌ای هم داشتی؟
اجرا هم کم و بیش داشتم با اینحال از وقتی که آشنا شدم با ترانه شرقی، ذهنیتم درمقایسه با موسیقی ریست شد.

*با آقای رجبپور چطوری آشنا شدی؟
من و سامان امامی، که الان تنظیم کارهای مرا انجام می‌دهد از روش اینستاگرام با هم آشنا شدیم و بعد سامان مرا به آقای رجبپور معرفی کرد. با سامان رفتیم پیش آقای رجبپور و من برایش زنده خواندم. چند تا کار برایش خواندم و بعد ایشان در یک جلسه دو ساعته با من در باب جامعه شناسی موسیقی، اقتصاد هنر و اینکه سبک و سیاق یک نفر به چه نحو می‌تواند به سمت مردم حرکت کند با من حرف زدند. بعد ایشان از من خواستند براساس دستهربندی که ایشان آنجا برایم انجام دادند اگر می‌توانم کاری را تولید کنیم. از آنجا همکاریمان شروع شد. این موارد را همان روز برایم نوشتند و اینها شد سرمشق تولید و کار کردن. من لاین به لاین آن نوشته را از حفظ هستم و به نحوی دستور و نمونه کاری من در ملودیسازی و نگاهم به مخاطب است. یعنی چه از انتخاب شعر و چه از نمونه ملودی‌ها از این دستورالعمل سود میبرم. ایشان به من جرات دادند که لحن خاص خودم را داشته باشم و کلا نمونه کارم تغییر کرد. الان سیستم کاری ما این است که وقتی کاری را تولید می‌کنیم اتاق فکر داریم و آقای رجبپور به نحوی رفع اشکال می‌کنند. ترک‌هایی مانند چتر خیس که مورد استقبال مردم قرار گرفته حاصل یک کار گروهی است و من مجری آن هستم.

کارهای شما را غیر از نشریهها و سایت‌های داخلی، سایت‌ها و نشریات خارج از کشور که غالیا هم‌سو، هم‌نظر و مجاز نیستند هم می‌گذارند. شما چگونه اجازه می‌دهید که چنین اتفاقی بیافتد؟
من نه علاقه دارم که چنین اتفاقی بیافتد و نه با آنها کوچکترین ارتباطی دارم. از آنجایی که صاحب آثاری که من تولید کردم کمپانی ترانه شرقی است، می‌دانم این تولیدکننده هر اقدامی که نیاز باشد را برای احقاق حق انجام خواهد داد. خودش هیچ علاقه‌ای ندارم که هیچ مرجع غیرمجازی از کار من سود‌برداری و از آن به نفع خودش بهره ببرد.

*تو همین چند وقت پیش تیتراژ برنامه فرمول یک را اجرا کردی. هم کاری با علی ضیاء به چه نحو اتفاق افتاد؟
دقیقا نمی‌دانم. گمان می نمایم تهیه‌کننده برنامه یا آقای علی ضیاء به آقای رجب‌پور توصیه کردند و این توصیه به دست من و سامان رسید و ما هم این تیتراژ را با استناد به سفارشی که داشتیم و المان‌هایی که نیاز تهیه‌کننده بود کار کردیم. در نتیجه این قطعه براساس استانداردهای تلویزیون تهیه شده است.

*فیدبک این قطعه چگونه بود؟ آیا علاقمندان شما کار را دوست داشتند؟
خدا را شکر بله. به ذهن خطور میکند بازتاب خوبی داشت.

*در خبرها آمده بود که یکی از گزینه‌ها برای فیلم سنتوری دو آقای مهرجویی و خواندن به جای محسن چاوشی شما هستی. این خبر تایید نشده درست است؟
من خبر ندارم و تا جایی که می‌دانم آقای رجب‌پور هم در جریان چنین موضوعی نیست. ممکن است این نتیجه تحقیق و نظرها تیم دستیاران استاد مهرجویی باشد.

*تازه ترین پرسش. اولین کنسرتت کی خواهد بود؟
اولین کنسرت من در جشنواره موسیقی فجر است. این یک خبر داغ است و اولین بار است که دارم می‌گویم.

گفتگو کامل «حامد همایون» را قادر اید در اخرین شماره مجله دیده بان بخوانید.

photo_2016-11-26_09-13-36

در بیشتر مواقع میتوانید در آرتلی تازه ترین گفتگو با خوانندگان پاپ و راک را پیگیری کنید. خواهشمندیم دوستان خود را به جمع ما بیافزایید.

لینک منبع