آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

آلبوم «پرده بی گاه» علی بهرامی فرد و فرشید بزرگی رونمایی شد

آلبوم «پرده بی گاه» علی بهرامی فرد و فرشید بزرگی معرفی شد

مراسم معرفی آلبوم «پرده بی گاه» روز جمعه ۲۳ تیرماه با حضور علی بهرامی فرد (آهنگساز) و فرشید بزرگی (خواننده اثر) و به علاوه از طرف دیگر هنرمندانی از قبیل حمیدرضا نوربخش (مدرس و خواننده موسیقی ایرانی)، اسفندیار قره باغی (خواننده موسیقی کلاسیک)، سیروس جمالی (آهنگساز و نوازنده تار)، هادی آذر پیرا (نوازنده تار)، امیر مردانه (خواننده و تهیه کننده آلبوم) و مجید کاشانی (طراح گرافیک و مدیر هنری آلبوم) در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی ورزشی صدرای شهر تبریز برگزار شد.

حمید رضا نوربخش، مدرس و خواننده موسیقی ایرانی در مراسم معرفی آلبوم «پرده بی گاه» با ابراز خرسندی از حضور در شهر فرهنگی تبریز و دیدار با هنرمندان و فرهیختگان این شهر گفت: «اثری که امروز معرفی شده، اثری ارزشمند است و که همه عوامل پدید آورنده اثر را بخوبی می شناسم و خوشحالم در این نشست حضور دارم.»

نسل تازه هیچ ارتباطی با موسیقی ساز و آواز ندارد

حمیدرضا نوربخش با اشاره به کمرنگ شدن بخش بداهه و ساز و آواز در موسیقی ایران گفت: «همه باید این زنگ اخطار را به هر میزان رسا تر به صدا در بیاوریم که موسیقی جدی در جامعه کمرنگ شده. متاسفیم که امروزه جوانان ما و نسل تازه ای با ساز و آواز هیچ ارتباطی ندارند و ساز و آواز پسند شنیداری غالب آنها نیست. بنیان و جانمایه موسیقی ایران ساز و آواز است. برای اینکه حاصل تمام ذهن، ضمیر، توان و دانش یک هنرمند نوازنده در بداهه نوازی اش بروز و ظهور دارد و به علاوه از طرف دیگر برای یک خواننده آواز هم همینطور است. وقتی این دو کنار هم گفتگویی ار شروع می کنند آنوقت است که دو بال پرواز ممکن می شود و یک پرواز بلند آسمانی صورت می گیرد.»

مدرس آواز ایرانی قدرت بداهه را در موسیقی ایرانی بسیار مهم توصیف کرد و گفت: «تمام عظمت یک هنرمند زمانی است که به این درجه از خلاقیت می رسد که به آن بداهه خوان یا بداهه خوان می گویند. به نظر من استاد در موسیقی ایرانی کسی است که به این درجه می رسد. اگر اسم استادانی مانند عبادی، پایور، صبا، کسایی و یا استاد شجریان را می آوریم به این دلیل است که به قدرت بداهه رسیده اند و ماندگار ترین موسیقی هم از همین جنس است.»

هم اینک بخوانید:   مهران مهرنیا: یاد بگیریم بزرگان را بشناسیم و قدر آنها را بدانیم تا بعدها حسرت نخوریم

وی اضافه کرد: «این جانمایه موسیقی امروز در کمال تاسف شنیده و درک نمی شود. ما تعصب نداریم و نمی خواهیم که بقیه انواع موسیقی را نفی کنیم، انواع موسیقی باید وجود داشته باشد و در بیشتر مواقع هم بوده است. در آهنگسازی بدین شکل حالتی است و در حقیقت الهامی است که در فکر یک آهنگساز شکل می گیرد و جملات موسیقی تراوش می کند و به روش این آهنگ در می آید.»

این مدرس پیشکسوت آواز ایرانی گفت: «بر همه ما واجب است که خودمان و اطرافیان مان را از این مساله هشیار کنیم که فرزندان ما نباید با این میراث ساز و آواز بیگانه باشند. ما امروز در کشورمان رسانه ای نداریم و رسانه ملی راه خودش می رود و در کمال تاسف بد راهی را می رود. با این وجود ما که دستمان نمی رسد چیزی را عوض کنیم قادر ایم در خانواده و اطرافیان مان تاثیر بگذاریم. موسیقی وقتی به این شکل نباشد، ادبیات و شعر هم نیست و دیگر در خانواده ها حافظ و سعدی و مولانا هم جایی ندارد. متعاقب آن کلام نازل می شود که امروز نازل شده و امروز خجالت می کشیم عده ای از ترانه ها را از روی آن هم بخواینم.»

وی اضافه کرد:  «عده ای از این ترانه ها ورد زبان عده ای نوجوان می شود که بسیار جای تاسف دارد. مگر ما در قبلی موسیقی پاپ یا جز یا راک نداشتیم؟ کی دچار این ابتذال و سقوط بوده ایم؟ بسیاری از هنرمندان موسیقی قبلی پاپ که امروز به سنین میانسالی پیری رسیده اند کارهایشان به عده ای کارهای حال حاضر شرف داشت.»

هم اینک بخوانید:   تاریخ تازه کنسرت‌های «فروغ» علیرضا قربانی به طور رسمی معلوم شد

در ترانه ها هم گرفتار بی اخلاقی هستیم

نوربخش گفت: «به یکی از مسئولین فرهنگی می گفتم که در لحظه قدیم نازل ترین موسیقی را موسیقی لاله زاری می گفتند. اشعار موسیقی لاله زار را قادر ایم برویم مرور کنیم؛ همه اش مدح وفای به عهد و مذمت ناجوانمردی و بی وفایی، کلام عاشقانه و با احساس و خیلی اخلاقی است. امروزه از لحاظ ترانه در کمال تاسف گرفتار بی اخلاقی هستیم. هر روز هم قارچ گونه چهره هایی به این جامعه معرفی کمی شود و همه جا هم هستند. ای کاش که اینها باشد با این وجود موسیقی ما هم به اندازه خودش باشد. نباید بخشی مانند ساز و آواز را فراموش کنیم که این بسیار خطرناک است.»

نوربخش با اشاره به دست اندرکاران آلبوم گفت: «امروز خوشحالیم اثری که با آهنگسازی هنرمند ارجمند آقای بهرامی فرد ساخته شده، هنرمندی مانند آقای آذرپیرا در آن تار نواخته اند، پخش شده است. تهیه کننده اثر آقای مردانه هم خودشان هنرمند آواز هستند و دیزاین این اثر به عهده آقای کاشانی است که از دیزاین و بسته بندی شکیلی را برای اثر درنظر گرفته اند.  این هم از نکاتی است که از آن مغفول می شویم، به گرافیک اثر هیچ توجهی نمی کنیم. ما وقتی یک اثر را داریم معرفی می کنیم باید به مخاطب احترام بگذاریم تا وقتی اثر دیده می شود مخاطب از آن لذت ببرد. ممکن است همین هم دلیل شود که عادت زشت دانلود و کپی کردن از بین برود.»

نوربخش در انتهای با اشاره به خواننده آلبوم پرده بی گاه گفت: «دکتر فرشید بزرگی را از سال ۷۱ که جوان خوشصدا، با انگیزه و پرشور بودند می شناسم و دیدم که با شور و شوق موسیقی را عاشقانه دنبال می کردند و هنوز هم آن شور و شوق می باشد و خوشحالم که اثری از ایشان بصورت مستقل شکل گرفته است.»

هم اینک بخوانید:   «صابر ابر» به جمع بازیگران برنامه‌ی «سی» پیوست

هنرمندان را با خرید کارهای هنری خدمات رسانی کنیم

بعد از این سخنان، امیرمردانه تهیه کننده آلبوم «پرده بی گاه» و مدیر موسسه ساز آواز در مکان قرار گرفت و گفت: «موسسه ساز آواز چهارمین سالی است که در عرصه موسیقی فعالیت می کند. آلبوم “پرده بی گاه” مقرر شده بود سال قبلی پخش شود با این وجود به بهانه هایی از نمونه سفر هنرمندان پدید آورده این آلبوم امروز پخش شد و نهمین آلبوم موسسه ساز آواز است. فکر می کنم با استناد به هزینه های بالایی که تولید و ضبط این آلبوم داشته خوب است همه علاقمندان آلبوم را از مارکت های رسمی موسیقی تهیه کنند. باید هنرمندان را خودمان با خرید آلبوم خدمات رسانی کنیم و از دانلود و کپی کارهای جلوگیری کنیم.»

در این برنامه به علاوه از طرف دیگر علی بهرامی فرد (آهنگساز آلبوم پرده بی گاه) و فرشیدبزرگی (خواننده آلبوم پرده بی گاه) در باب این آلبوم و نحوه شکل گیری این اثر هنری صحبت کردند. سیروس جمالی (آهنگساز و نوازنده تار) و اسفندیار قره باغی (خواننده موسیقی کلاسیک) از هنرمندان شهر تبریز نیز در این مراسم به سخنرانی پرداختند.

انتهای بخش این مراسم اجرای ساز و آواز با هنرنمایی هادی آذر پیرا (تار) و فرشید بزرگی (آواز) بود و سپس از آلبوم «پرده بی گاه» معرفی شد و میهمانان حاضر در این برنامه پوستر یادگاری آلبوم را امضا کردند.

 

 

 

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع