آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

هنرمند کشور آذربایجان از تجربیات و نگاه اش به حضور در ایران سخن گفت

هنرمند کشور آذربایجان از آزمایشات و نگاه اش به حضور در ایران سخن گفت

صاحب پاشازاده

کنسرت بین المللی گروه موسیقی «آلتونِ» کشور آذربایجان به سرپرستی «محمد مطلق» و خوانندگی «آبگول میرزا علی اف»، در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در «تالار وحدت» تهران برگزار می‌شود. این در حالیست که «صاحب پاشازاده»، یکی از عضو های این گروه و موزیسین مطرح و موفق موسیقی آذربایجانی که تا این لحظه چندین سفر و حضور هنری در ایران داشته است، در آستانه اجرا این کنسرت، از آزمایشات و نگاه خود به این حضور چندین باره در ایران گفته است.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، این کنسرت که با نیت حفظ اصالت و اشاعه موسیقی اصیل آذری، رپرتواری غنی را تقدیم مخاطبان و موسیقی دوستان می کند، تشکیل شده از هنرمندان توانمندی از کشور آذربایجان یعنی «صاحب پاشازاده» نوازنده تار، «طغرل اسدلایف» نوازنده کمانچه، «آبگول میرزا علی اف» خواننده، «فرید ممداف» نوازنده گارمون، «رامیل با این وجود اف» نوازنده کیبورد و «امین موسی اف» نوازنده قوشا ناغارا می باشد و «محمد مطلق» از ایران، غیر از سرپرستی این سری، نوازندگی ساز ناقارا را بر عهده دارد.

«صاحب پاشازاده»، پیرامون این کنسرت و حضورش در ایران گفت: «من بسیار خرسندم که فرصتی دیگر دست داده تا در ایران حضور داشته باشم و به اجرای موسیقی بپردازم. من تا این لحظه دفعات متعددی ممکن است تقریبا ۱۵ بار به ایران سفر کرده ام و در کنسرتها و سری های متفاوتی از نمونه ارکستر ملی ایران و جشنواره بین المللی موسیقی فجر نوازندگی کرده ام. در شهرهای متفاوتی از قبیل تهران، اصفهان، شیراز، مازندران، رامسر، بابل، ساری، اردبیل، تبریز، مشهد و کیش نیز برنامه موسیقی داشته ام و از این آزمایشات پربار، بسیار احساس خوشبختی می کنم.»

هم اینک بخوانید:   تازه ترین کنسرت «وکاپلای» گروه آوازی تهران برگزار می‌شود

وی اضافه کرد: «در بیشتر مواقع آنچه از جانب مخاطبین ایرانی نصیبم شده، حرمت و احترام به موسیقی آذربایجان بوده و این امر عرصه ای برای انگیزه و تلاش بیشتر من بوده تا باز هم به ایران سفر کنم و درمقایسه با این مهرورزی ها ادای دین داشته باشم. با بسیاری از موسیقیدانان و پیشکسوتان این عرصه آشنا هستم و با بسیاری از آنها دوست هستم. استاد شجریان، استاد علیزاده که نوازندگی تارشان را بسیار می پسندم، استاد اردشیر کامکار نوازنده محشر کمانچه، استاد گنجه ای و… از نمونه این اساتید مشهور هستند. استاد یحیی نامی هم از نوازندگان قدیمی موسیقی ایرانی خاطرم هست که بسیار به نوازندگیشان علاقمند بودم. بسیاری از هنرمندان موسیقی ایرانی، بنده را می شناسند و درمقایسه با نوازندگی من لطف داشته و آنرا می پسندند.»

این موزیسین توانا با نگاهی به هم کاری گروه «آلتون» و «محمد مطلق» سرپرست و نوازنده گروه، عنوان کرد: «محمد مطلق بسیار نوازنده توانمندی هستند و با اینکه این اولین هم کاری ما با اوست، با اینحال دوستی ما چند سال است که شکل گرفته است و مدتهای فراوانی است که با یکدیگر در رابطه و مراوده هستیم. مطلق انسان و دوست بسیار خوبیست و من به دوستی با ایشان افتخار می کنم. مطمئنا این تازه ترین هم کاری ما نخواهد بود. ایشان برنامه ریز و مدیر آگاه و درستی است و در حق ایشان می توانم عنوان کنم که آنقدر ذهن من درمقایسه با «محمد مطلق» و توانایی هایش مثبت است که این مسئله مرا به هم کاری های بیشتر با ایشان در آتی سوق می دهد.»

هم اینک بخوانید:   تاریخ تازه کنسرت‌های «فروغ» علیرضا قربانی به طور رسمی معلوم شد

پاشا زاده در انتهای خاطر نشان کرد: «بسیار مایلم که این کنسرت در تبریز نیز برگزار شود. پر واضح است که آن خطه برای موسیقی آذربایجانی، لطف و احترام مخصوصی قائلند. با شور و شوق به دیدار دوستان موسیقی دوست ایرانی می روم و از در همین نقطه به تمام ایرانی های عزیز و دولت ایران سلام و درود می فرستم.»

در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود که کنسرت موسیقی بین المللی گروه «آلتون»، در ساعت ۱۸ از تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه در «تالار وحدت» بروی صحنه می رود و علاقمندان می توانند جهت خرید اینترنتی بلیت به سامانه www.iranconcert.com مراجعه نمایند.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع