آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

نخستین آلبوم موسیقی مرتبط با اقوام گلستان منتشر شد

اولین آلبوم موسیقی مرتبط با اقوام گلستان پخش شد

اولین آلبوم موسیقی مرتبط با اقوام گلستان به اسم «دمساز» با آهنگسازی و خوانندگی عبدالله ساورعلیا پخش شد.

به نوشته سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، آلبوم «دمساز» سری ای از تصنیف های موسیقی سنتی است که با استناد به موسیقی اقوام گلستانی با کلامی از شاعران فارسی، آهنگسازی و خوانندگی عبدالله ساور علیا و تنظیم بهنام ارجمندی تهیه و ساخته شده است.

تولید آلبوم «دمساز» با همت واحد موسیقی عرصه هنری استان گلستان انجام شده است که طی مراسمی روز شنبه ۷ مردادماه با حضوراساتید، پیشکسوتان و دوستداران فرهنگ و هنر در سینما عصر تازه گرگان معرفی شده است.

آلبوم موسیقی «دمساز» با شعرهایی از سعدی، مولوی، نظامی، خواجوی کرمانی و محمدحسین صغیر اصفهانی شامل ۷ قطعه است که به سفارش عرصه هنری گلستان با استناد به موسیقی اقوام گلستان با بهره برداری از سازهای سنتی و اصیل ایرانی ساخته شده است.

از خصوصیت های این آلبوم می‌توان به بهره برداری از ساز دوتار با نوازندگی محسن میرزازاده اشاره نمود که از سازهای اصیل ایرانی است و در این آلبوم با اسم نماد وحدت بین اقوام استفاده شده است.

این آلبوم موسیقی جزو اولین آثاری است که در این عرصه مرتبط با اقوام گلستان تولید می شود و موفق شده است در جشنواره دوسالانه تولیدات موسیقی عرصه هنری جزو ۱۰ اثر برتر شناخته شود.

عبدالله ساور علیا متولد شهر گرگان، عضو کانون خوانندگان و مدرسان خانه موسیقی ایران، موسیقی آوازی را از اساتید شاپور رحیمی، کمال الدین عباسی، زنده یاد حسین عمومی و ناصر مجرد فرا گرفته است و از سال ۱۳۸۰ در آموزشگاه‌های متعدد در تهران و شهرستان سرگرم تدریس آواز است. وی با گروه‌های متفاوتی برای اجرای کنسرت در داخل و خارج از کشور و تولید آلبوم‌ و کارهای موسیقی در عرصه شعر، آهنگ، نوازندگی و خوانندگی هم کاری داشته است. ساور علیا در موسیقی فضاهای مطالعه و تحقیق داشته است و اجراهای موسیقی بومی و فولکلور بسیاری را تا به امروز در کارنامه هنری خود دارد.

هم اینک بخوانید:   جشن زاد روز استاد «پرویز مشکاتیان» برگزار می‌شود

منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع