آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

نام «کیهان کلهر» در میان پنج موسیقدان برتر صلح دنیا

اسم «کیهان کلهر» به اشتراک پنج موسیقدان برتر صلح دنیا

کیهان کلهر

قرن‌هاست موسیقی با اسم وسیله‌ای که می‌تواند در راه صلح گام‌های بلندی بردارد، شهرت دارد. در قرن قبلی که جنگ‌های متعدد در هر گوشه دنیا به وقوع پیوسته است، موسیقی‌دانان از مؤثرترین افرادی بودند که در این راه قدم برداشتند.

نیویورک تایمز در یکی از شماره‌های واپسین خود، نوشته ای به قلم «کورینا دا فونسکا- ولهایم» نوشته با عنوان «پنج لحظه از دیدار موسیقی کلاسیک و سیاست» که در آن پنج قطعه موسیقی مؤثر در عرصه صلح را بازخوانی کرده است. قطعاتی که چه از لحاظ زمانی، چه از لحاظ ترکیب نوازندگان قدمی در راه ضدیت با جنگ برداشته‌اند. اسم کیهان کلهر، موسیقی‌دان جهانی هم که لحظه فراوانی ست در گروه «جاده ابریشم» آهنگ‌سازی و نوازندگی می‌کند، و با اسم جهانی‌ترین موسیقی‌دان ایرانی شهرت دارد، در این فهرست پنج‌گانه آمده است. پیش از هرچیز نویسنده این مقاله نوشته: آلن گیلبرت برنامه‌ای دارد که در آن به سیاست توجه مخصوصی کرده و با ارکستر فیلارمونیک نیویورک برنامه‌ای را تدارک دیده که عنوان «کنسرتی برای اتحاد» را برایش انتخاب است. ایشان از موسیقی‌دانانی از کشورهای مختلف مانند ایران و اسرائیل برای پیوستن به ارکستر فیلارمونیک دعوت کرده است تا در سالن دیوید گفن در سه روز سری کنسرتی را روی صحنه ببرند. این‌طور که پیداست آقای گیلبرت با این برنامه، ایستاده تا یک تنه با بادهای تفرقه که هر روزه بر فراز واشنگتن می‌وزند، مقابله کند. از سویی ایشان به قدرت پل‌سازی موسیقایی که بعد از جنگ جهانی دوم رخ داد، واقف است. سپس به مرور پنج قطعه موسیقی به‌یادماندنی از دیپلماسی موسیقایی پرداخته است.

هم اینک بخوانید:   تیتراژ سریال «در جستجوی آرامش» با صدای معتمدی پخش شد

کودتای جنگ سرد

ون کلیبرن، پیروزی گَرمی را در جنگ سرد در مسابقه پیانوی چایکوفسکی در مسکو در سال ١٩۵٨ به‌د‌ست آورد. همان‌طور که استوارت ایساکف در کتاب جدیدش «وقتی که جهان برای گوش‌دادن از حرکت ایستاد» می‌نویسد: «ایشان مرد جوانی بود که ترکیبی از رفتار تگزاسی و هوش موسیقایی داشت که موفق شد قلب اتحاد جماهیر شوروی را نرم کند و حس دشمنی آنها با غرب را به حالت تعلیق درآورد. حتی می‌توان از حضور ایشان و برنده‌شدنش با اسم اولین نفری که برنده این مسابقه شده بود این‌طور استنباط کرد که ایشان بذرهای جنبش پروستاریکا را پاشید».

رکوئیم بعد از جنگ

«رکوئیم جنگ» اثر بنیامین بریتن از آن کارهای مشهور و توانمند است که در طول جنگ جهانی دوم به وسیله آهنگ‌ساز انگلیسی که نامش با صلح‌طلبی گره خورده ساخته شده است. وقتی این قطعه در سال ١٩۶٢ برای بار نخست در ستایش بازسازی کلیسای جامع کاونتری (سنت مایکل) انگلستان اجرا شد که به دست نازی‌ها تخریب شده بود. در این اجرا خواننده تنور پیتر پیرس و خواننده باریتون دیتریخ فیشر-دیسکائو همراه با هم آواز خواندند. اینکه دو خواننده از این دو کشور همراه با هم قرار دریافت کردند اتفاقی به‌یادماندنی و مؤثر بود.

دیوار افتاده

«سرود شادمانی» شیلر مبدل به «سرود آزادی» شد وقتی لئونارد برنشتاین سمفونی ٩ بتهوون را در برلین تنها چند هفته بعد از فروافتادن دیوار میان آلمان شرقی و غربی در سال ١٩٨٩ رهبری کرد. همخوانان و نوازندگان شامل نوازندگانی از آلمان شرقی و غربی، لنینگراد، لندن، پاریس و نیویورک بودند، با اینحال به‌یادماندنی‌ترین چهره در آن اجرا از آن صورت خوانندگان کوچکی بود که عضو ارکستر گروه کر فیلارمونیک کودکان درسدن بودند؛ کودکانی که هرگز معنی جدایی را نمی‌فهمند؛ مگر اینکه پرده‌ای آهنی میانشان کشیده شود و این‌گونه است که این کودکان توانستند واژه «آزادی» را در سالن کنسرت در آن سال پر از حادثه طنین‌انداز کنند.

هم اینک بخوانید:   کیهان کلهر به تماشای «چند شب تار» نشست

حریق خاورمیانه

در تابستان ٢٠٠۶، جنگ میان اسرائیل و لبنان اوج گرفت، وقتی که «ارکستر شرق-غرب دیوان» برای این کنسرت در الحمرا در گرانادای اسپانیا شروع به تمرین کرد. رهبر ارکستر «دانیل بارنبویم» و نویسنده فلسطینی «ادوارد سعید» این بنیاد را تأسیس کردند که تشکیل شده از موسیقی‌دانانی از اسرائیل و کشورهای همسایه بود. این موضوع در سال ١٩٩٩ افتاد و کمال‌گرایی این برنامه دلیل شده که حتی تا به امروز سرعت عملشان در واکنش به وقایع و تفاوت ژئوپلیتیکی سریع باشد.

آنسامبل متنوع

ارکستر سمفونی کلا مدلی است از دموکراسی و تلاش برای هدف جمعی. با اینحال حتی سطحی بالاتر از اعتماد و شنیدن دوطرفه در موسیقی ضروری است که منجر به بداهه‌نوازی می‌شود. این همان هدفی است که یویوما، وقتی که در سال ١٩٩٨ تصمیم به تأسیس گروه جاده ابریشم گرفت به آن توجه کرد. در اینجا گروهی جمع شده‌اند که قطعه‌ای اعجازآمیز و جادویی ساخته شده به دست آهنگ‌ساز ایرانی و نوازنده برجسته کمانچه کیهان کلهر را اجرا می‌کنند. این قطعه در همدردی و به‌یاد کردهای یک شهر کوچک عراقی که مورد حمله سلاح‌های ویرانگر شیمیایی قرار گرفته بودند ساخته و اجرا شده است.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع