آرتلی | اخبار هنری آخرین اخبار هنری از ایران و جهان را در آرتلی دنبال کنید

آلبوم «سپیدار» اثر تازه حمید متبسم اجرا و رونمایی شد

آلبوم «سپیدار» اثر تازه حمید متبسم اجرا و معرفی شد

حمید متبسم

«حمید متبسم» نوازنده برجسته‌ی تار و سه‌تار شب قبلی (۲۱ مردادماه سال جاری) در فرهنگسرای نیاوران در یک لحظه با معرفی آلبوم «سپیدار» به تک‌نوازی قطعات این آلبوم پرداخت.

«سپیدار» که دومین آلبوم تک‌نوازی حمید متبسم به شمار می‌آید و شامل شش قطعه ضربی با استناد به ردیف دشتی است، شنبه‌شب برای مخاطبان به اجرا سود.

در ابتدای برنامه علیرضا پورامید (محقق و پژوهشگر موسیقی) پیرامون این اثر گفت: «پیرامون جوهره‌ی سپیدار و نگاه معرفتی به سپیدار یادداشتی را نوشته‌ام که به‌صورت مکتوب همراه با آلبوم به انتشار رسیده است. حق نبود که پیرامون موسیقی حمید متبسم بنویسم چراکه باید طرف از ایشان اجل باشد و بنده این‌گونه نبودم. بدین جهت از منظر معرفتی به آن نگاه کردم.»

پورامید ادامه داد: «در مباحث معرفتی هر پدیده‌ای وزن دارد و سپیدار با آن قامت، پوست سفید و برگی که پشتش سفیدرنگ و رویش سبز است، طوری دست تکان می‌دهد و جلوه می‌فروشد که ید بیضای موسی را برای شما تداعی می‌کند و انتخاب اسم «سپیدار» برای این اثر بسیار ارزشمند بود. »

ایشان در باب ساز سه‌تار گفت: «وسایلی در هنر می باشد که بسیار با آدمی عجین هستند. به اشتراک سازها، هیچ سازی به‌اندازه‌ی نی این عجین و قرین بودن را ندارد چراکه بادم حریق خیز آدمی کار دارد و چهار، پنج انگشت را درگیر می‌کند. ازنظر سلوک نیز هیچ سازی سلوکِ سه‌تار را ندارد! ساز سه‌تار کامل و با تمام وجود در آغوش قرار می‌گیرد. شما معرفت برخورداری کامل از معشوق را در سه‌تار در نظر بگیرید و ناخنی که در رابطه است. سخت در گریه و از سیب جگرسوخته بود/ ساز که از ناخن تو شعله به تن دوخته بود»

هم اینک بخوانید:   اجرای آثاری از اساتیری همچون پایور، شجریان، گلپایگانی و ذبیحی در ویژه برنامه موسیقی عرفانی هزارصدا

بعد از صحبت‌های پورامید، حمید متبسم که با ورود روی صحنه با استقبال مخاطبانش مواجه شد، قطعات آلبوم سپیدار را بنا نهاد و بعد از اتمام برنامه با تقدیم آلبوم به مخاطبان، به امضا و گرفتن تصویر یادگاری با آن‌ها در محوطه فرهنگسراى نیاوران پرداخت.

به علاوه از طرف دیگر اهدای آلبوم موسیقی «سپیدار» به مخاطبانی که بلیت کنسرت را تهیه‌کرده بودند، به وسیله صاحب اثر در اجرای کنسرت برای بار نخست به همت مرکز موسیقی بتهوون اتفاق افتاد که نشان از احترام به مخاطب داشت و مطمئناً این برنامه جریان ساز حرکت‌هایی این‌چنینی در عرصه موسیقی خواهد بود.

آلبوم سپیدار که با سه‌تار ساخته‌ی استاد رامین جزایری نواخته شده، حاوی شش قطعه تک‌نوازی سه‌تار در پرده‌های دشتی به اسم‌های سود، سپیدار، زیرکش سلمک و چهار پاره، پرواز، اوج و مستانه است که ۲۱ مردادماه طی اجرا مراسمی، به وسیله نشر موسیقی «آوا خورشید» به تهیه‌کنندگی بابک چمن‌آرا پخش شد.

حمیدرضا نوربخش، صدیق تعریف، مهدی فلاح، سمیرا گلباز، مجتبی عسگری، امیرعباس ستایشگر، یدالله کابلی، عباس سجادی، مهدیه محمدخانی، بهار مدیری، ارسلان علیزاده ازجمله مهمانان این برنامه بودند.

در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود که کنسرت سه‌تار نوازی حمید متبسم و مراسم معرفی آلبوم «سپیدار» ۲۱ مردادماه سال جاری در سالن خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران به همت مرکز موسیقی بتهوون و تهیه‌کنندگی بابک چمن‌آرا برگزار شد.

در آرتلی در بیشتر مواقع تلاش خواهیم کرد اخرین اخبار مرتبط با موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را برای شما گردآوری کنیم. با ما همراه باشید و دوستان خود را به جمع ما بیافزایید

لینک منبع

هم اینک بخوانید:   آلبوم «فروغ» با صدای «علیرضا قربانی» پخش شد